Ајхенберг (Хилдбургхаузен)

Координати: 50°32′0″N 10°40′0″E / 50.53333° СГШ; 10.66667° ИГД / 50.53333; 10.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајхенберг
Поглед на Ајхенберг
Поглед на Ајхенберг
Поглед на Ајхенберг
Ајхенберг (Хилдбургхаузен) во рамките на Германија
Ајхенберг (Хилдбургхаузен)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Месни единици 2
Градоначалник Луц Рериг (FwV)
Основни податоци
Површина 4,5 км2
Надм. височина 420 м
Население 167 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98553
Повик. бр. 036873
Местоположба на Ајхенберг во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°32′0″N 10°40′0″E / 50.53333° СГШ; 10.66667° ИГД / 50.53333; 10.66667

Ајхенберг (германски: Eichenberg) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ајхенберг се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума, во долина на реката Вера, околу 10 километри јужно од градот Зул.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]