Гримелсхаузен

Координати: 50°29′0″N 10°38′0″E / 50.48333° СГШ; 10.63333° ИГД / 50.48333; 10.63333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гримелсхаузен
Поглед на Гримелсхаузен
Поглед на Гримелсхаузен
Поглед на Гримелсхаузен
Гримелсхаузен во рамките на Германија
Гримелсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Бодо Дресел
Основни податоци
Површина 4,21 км2
Надм. височина 360 м
Население 179 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Портал www.vg-feldstein.de
Местоположба на Гримелсхаузен во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°29′0″N 10°38′0″E / 50.48333° СГШ; 10.63333° ИГД / 50.48333; 10.63333

Гримелсхаузен (германски: Grimmelshausen) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Гримелсхаузен се наоѓа на реката Вера.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]