Шлехтсарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлехтсарт
Селската црква во Шлехтсарт
Селската црква во Шлехтсарт
Селската црква во Шлехтсарт
Шлехтсарт во рамките на Германија
Шлехтсарт
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Хелдбургер Унтерланд
Градоначалник Рене Браун (независен)
Основни податоци
Површина 4,57 км2
Надм. височина 330 м
Население 165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98663
Повик. бр. 036875
Портал www.heldburg.de
Местоположба на Шлехтсарт во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°19′0″N 10°37′0″E / 50.31667° СГШ; 10.61667° ИГД / 50.31667; 10.61667Координати: 50°19′0″N 10°37′0″E / 50.31667° СГШ; 10.61667° ИГД / 50.31667; 10.61667

Шлехтсарт (германски: Schlechtsart) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на баварско-тириншката покраинска граница, спроти долнофранконското место Трапштат. Низ селото тече потокот Вестхаузер Крек, притока на реката Крек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]