Ауенгрунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ауенгрунд
Црква во Крок
Црква во Крок
Црква во Крок
Ауенгрунд во рамките на Германија
Ауенгрунд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Месни единици 7
Градоначалник Рене Пфеч (WG Vereine)
Основни податоци
Површина 37,11 км2
Надм. височина 450 м
Население 2.853 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98673
Повик. бр. 03686
Портал www.auengrund.de
Местоположба на Ауенгрунд во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°28′0″N 10°51′0″E / 50.46667° СГШ; 10.85000° ИГД / 50.46667; 10.85000Координати: 50°28′0″N 10°51′0″E / 50.46667° СГШ; 10.85000° ИГД / 50.46667; 10.85000

Ауенгрунд (германски: Auengrund) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во југозападниот дел на Тириншките Шкрилни Планини, помеѓу малите градови Шлојзинген (на северозапад) и Ајсфелд (на југозапад), како и окружниот град Хилдбургхаузен на запад.

Скоро сите места во рамки на општините се наоѓаат на височина околу 450 метри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ауенгрунд е составена од следниве единици:

  • Братендорф
  • Крок
  • Мербелсрод
  • Обервинд
  • Шварцбах
  • Попенвинд
  • Видерсбах

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]