Клостер Фесра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клостер Фесра
Поглед на поранешниот манастир Фесра
Поглед на поранешниот манастир Фесра
Клостер Фесра is located in Германија
Клостер Фесра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Волфганг Мелер (FwV)
Основни податоци
Површина 19,78 км2
Надм. височина 340 м
Население 296 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Местоположба на Клостер Фесра во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°30′0″N 10°39′0″E / 50.50000° N; 10.65000° E / 50.50000; 10.65000Координати: 50°30′0″N 10°39′0″E / 50.50000° N; 10.65000° E / 50.50000; 10.65000

Клостер Фесра (германски: Kloster Veßra; буквално Манастир Фесра) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Манастирот Фесра (сега музеј) бил основан и поддржан од семејството Хенеберг и бил напуштен по реформацијата. Црквата била користена како парохиска црква до 1939 година, кога била запалена. Исто така, имала блиски односи со семејството Фон Бибра во XV век.

Географија[уреди | уреди извор]

Клостер Фесра се наоѓа на вливот на Шлојзе во реката Вера.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Клостер Фесра е составена од следниве единици:

  • Нојхоф
  • Цолбрик

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]