Хенфштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хенфштет
Поглед на замокот Хенфштет
Поглед на замокот Хенфштет
Хенфштет is located in Германија
Хенфштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Зимоне Лангнер-Шнајдер (независна)
Основни податоци
Површина 8,13 км2
Надм. височина 330 м
Население 356 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Портал www.henfstaedt.de
Местоположба на Хенфштет во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°31′0″N 10°34′59″E / 50.51667° СГШ; 10.58306° ИГД / 50.51667; 10.58306Координати: 50°31′0″N 10°34′59″E / 50.51667° СГШ; 10.58306° ИГД / 50.51667; 10.58306

Хенфштет (германски: Henfstädt) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Хенфштет се наоѓа во долината на Вера, помеѓу Темар и Лојтерсдорф.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини со кои се граничи се Марисфелд, Оберштат, Темар и Лојтерсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]