Хилдбургхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хилдбургхаузен
Градското собрание на главниот плоштад
Градското собрание на главниот плоштад
Грб на Хилдбургхаузен
Хилдбургхаузен is located in Германија
Хилдбургхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Градски единици 10
Градоначалник Штефен Харцер (Левица)
Основни податоци
Површина 72,94 км2
Надм. височина 380 м
Население 11.836 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98641–98646
Повик. бр. 03685
Портал www.hildburghausen.de
Местоположба на градот Хилдбургхаузен во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°25′0″N 10°45′0″E / 50.41667° СГШ; 10.75000° ИГД / 50.41667; 10.75000Координати: 50°25′0″N 10°45′0″E / 50.41667° СГШ; 10.75000° ИГД / 50.41667; 10.75000

Хилдбургхаузен (германски: Hildburghausen) е град во Тирингија, во средишна Германија, главен град на истоимениот округ. Се наоѓа а реката Вера, 20 километри јужно од Зул и 25 километри северозападно од Кобург.

Хилдбургхаузен бил главен град на Саксо-Хилдбургхаузен до неговото распуштање во 1826, по што припаднал на Саксо-Мајнинген. Градот станал дел од новата покраина Тирингија во 1920.

Наводи[уреди | уреди извор]