Прејди на содржината

Кишварда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кишварда
Kleinwardein (германски)
קליינווארדיין / Kleynvardeyn (јидиш)
Град
Музеј Реткоз
Музеј Реткоз
Знаме на КишвардаГрб на Кишварда
ДржаваУнгарија
ОкругСаболч-Сатмар-Берег
ОколијаКишварда
Површина
 • Вкупна35,91 км2 (1,386 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно16.473
 • Густина502,03/км2 (130,030/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)ЦЕВ (UTC+2)
Поштенски број4600
Повик. бр.(+36) 45
Мреж. местоkisvarda.hu

Кишварда (унгарски: Kisvárda, германски: Kleinwardein, јидиш: קליינווארדיין Kleynvardeyn ) – град во Унгарија . Кишварда е еден од најважните градови во округот Саболч-Сатмар-Берег .

Според податоците од 2009 година, Кишварда имала 17.097 жители.

Географија

[уреди | уреди извор]

Градот Кишварда се наоѓа во североисточниот дел на Унгарија, близу до државната граница со Словачка и Украина - 20 км северно. Градот се наоѓа на околу 280 километри источно од главниот град Будимпешта . Градот се наоѓа во крајниот североисточен дел на Панонската Рамнина, во близина на реката Тиса . Надморската висина на градот е околу 100 метри.

Историја

[уреди | уреди извор]
Остатоци од некогашен замок

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]