Вестхаузен (Хилдбургхаузен)

Координати: 50°19′0″N 10°40′0″E / 50.31667° СГШ; 10.66667° ИГД / 50.31667; 10.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестхаузен
Воздушен поглед на Вестхаузен
Воздушен поглед на Вестхаузен
Воздушен поглед на Вестхаузен
Грб на Вестхаузен
Вестхаузен (Хилдбургхаузен) во рамките на Германија
Вестхаузен (Хилдбургхаузен)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Хелдбургер Унтерланд
Градоначалник Улф Нојндорф (независен)
Основни податоци
Површина 15,43 км2
Надм. височина 349 м
Население 689 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98663
Повик. бр. 036875
Портал www.heldburg.de
Местоположба на Вестхаузен во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°19′0″N 10°40′0″E / 50.31667° СГШ; 10.66667° ИГД / 50.31667; 10.66667

Вестхаузен (германски: Westhausen) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вестхаузен се наоѓа на 330 метри. Во близина на местото од три потоци се создава малата река Крек.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Вестхаузен е составена од следниве места:

  • Вестхаузен
  • Хаубинда

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]