Бишофрод

Координати: 50°32′0″N 10°39′0″E / 50.53333° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.53333; 10.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бишофрод
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Грб на Бишофрод
Бишофрод во рамките на Германија
Бишофрод
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Бјанка Ким-Панков (независна)
Основни податоци
Површина 5,47 км2
Надм. височина 390 м
Население 165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98553
Повик. бр. 036873
Местоположба на Бишофрод во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°32′0″N 10°39′0″E / 50.53333° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.53333; 10.65000

Бишофрод (германски: Bischofrod) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Бишофрод се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума, јужно од градот Зул.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓа и местото Којлрод.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]