Оберштат

Координати: 50°32′0″N 10°35′0″E / 50.53333° СГШ; 10.58333° ИГД / 50.53333; 10.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оберштат
Замокот Оберштат
Замокот Оберштат
Замокот Оберштат
Оберштат во рамките на Германија
Оберштат
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Андреас Ертел
Основни податоци
Површина 13,4 км2
Надм. височина 430 м
Население 335 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98530
Повик. бр. 036846
Местоположба на Оберштат во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°32′0″N 10°35′0″E / 50.53333° СГШ; 10.58333° ИГД / 50.53333; 10.58333

Оберштат (германски: Oberstadt) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Оберштат се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]