Прејди на содржината

Ројрит

Координати: 50°27′0″N 10°39′0″E / 50.45000° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.45000; 10.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ројрит
Селската црква во Ројрит
Селската црква во Ројрит
Селската црква во Ројрит
Ројрит во рамките на Германија
Ројрит
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Анете Хефнер
Основни податоци
Површина 16,2 км2
Надм. височина 350 м
Население 792 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98646
Повик. бр. 03685
Местоположба на Ројрит во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°27′0″N 10°39′0″E / 50.45000° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.45000; 10.65000

Ројрит (германски: Reurieth) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ројрит се наоѓа во горниот тек на реката Вера, а во самото село од лева страна се влева потокот Цајлбах.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ројрит е составена од следниве места:

  • Ројрит
  • Зигриц
  • Троштат

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]