Марисфелд

Координати: 50°32′0″N 10°34′0″E / 50.53333° СГШ; 10.56667° ИГД / 50.53333; 10.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Марисфелд
Улица во Марисфелд
Улица во Марисфелд
Улица во Марисфелд
Грб на Марисфелд
Марисфелд во рамките на Германија
Марисфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Херман Хап (независен)
Основни податоци
Површина 11,51 км2
Надм. височина 380 м
Население 437 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98530
Повик. бр. 036846
Местоположба на Марисфелд во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°32′0″N 10°34′0″E / 50.53333° СГШ; 10.56667° ИГД / 50.53333; 10.56667

Марисфелд (германски: Marisfeld) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Марисфелд се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]