Прејди на содржината

Бенсхаузен

Координати: 50°39′0″N 10°36′0″E / 50.65000° СГШ; 10.60000° ИГД / 50.65000; 10.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенсхаузен
Место во Цела-Мелис
Поглед на Бенсхаузен
Поглед на Бенсхаузен
Поглед на Бенсхаузен
Грб на Бенсхаузен
Бенсхаузен во рамките на Германија
Бенсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Цела-Мелис
Основни податоци
Површина 24,87 км2
Надм. височина 400 м
Население 2.333  (31 декември 2017)
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98554
Повик. бр. 036843
Портал www.benshausen.de
Координати 50°39′0″N 10°36′0″E / 50.65000° СГШ; 10.60000° ИГД / 50.65000; 10.60000

Бенсхаузен (германски: Benshausen) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Цела-Мелис.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бенсхаузен се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Во северниот дел се наоѓа градот Штајнбах-Халенберг, во југоисточниот дел е местото Албрехтс на градот Зул, во западниот дел е поранешната општина Фирнау и во југозападниот дел се наоѓа општината Шварца.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]