Прејди на содржината

Фирнау

Координати: 50°39′59″N 10°33′13″E / 50.66639° СГШ; 10.55361° ИГД / 50.66639; 10.55361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фирнау
Место во Штајнбах-Халенберг
Поглед на Фирнау
Поглед на Фирнау
Поглед на Фирнау
Грб на Фирнау
Фирнау во рамките на Германија
Фирнау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Штајнбах-Халенберг
Основни податоци
Површина 15,9 км2
Надм. височина 400 м
Население 1.926  (31 декември 2017)
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98547
Повик. бр. 036847
Портал www.viernau.de
Координати 50°39′59″N 10°33′13″E / 50.66639° СГШ; 10.55361° ИГД / 50.66639; 10.55361

Фирнау (германски: Viernau) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Штајнбах-Халенберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Фирнау се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]