Сдерот

Координати: 31°31′22″N 34°35′43″E / 31.52278° СГШ; 34.59528° ИГД / 31.52278; 34.59528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сдерот
  • שְׂדֵרוֹת
  • سديروت
хебрејски транскр.
 • ISO 259Śderot
Поглед на Сдерот
Лого на Сдерот
Амблем
ДржаваИзраел Израел
ОкругЈужен
Основан1951 г.
Управа
 • ГрадоначалникАлон Давиди
Површина
 • Вкупна4,472 км2 (1,727 ми2)
Население
 • Вкупно30,553
 • Густина6,800/км2 (18,000/ми2)

Сдерот (хебрејски: שְׂדֵרוֹת, арапски: سديروت) — град во Северозападен Негев, во јужниот дел на Израел (15 километри југоисточно од Ашкелон). Името — буквално „булевар“, „алеја“ — е дадено во чест на Еврејскиот национален фонд, кој извршил насади (алеи покрај патишта) како дел од програмата за развој и населување на северниот дел на пустината Негев.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sderot“. www.jewishvirtuallibrary.org. Посетено на 2023-11-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]