Јужен округ (Израел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен округ
- транскр.
 • хебрејскиמחוז הדרום
Градови12
Локални совети11
Регионални совети15
Гл. градБершеба
Површина
 • Вкупна14.185 км2 (5,477 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно1,146,600

Јужен округ (хебрејски: מחוז הדרום, Mehoz HaDarom; арапски: لواء الجنوب) — еден од шесте окрузи на Израел. Јужниот округ е најголем округ во државата по површина, но истовремено е и најслабо населен округ. Округот го зафаќа најголемиот дел од Негевската Пустина, но и долината Арава. Округот има население од 1.086.240 жители и површина од 14,185 км2.[1] 79.66% од населението се Евреи, 12.72% Арапи (воглавно Муслимани) and 7.62% други (воглавно православни Руси). Главен град на округот е Бершеба, а најголем град е Ашдод.

Населени места[уреди | уреди извор]

градови локални совети регионални совети

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 30°40′N 34°50′E / 30.667° СГШ; 34.833° ИГД / 30.667; 34.833

Поврзано[уреди | уреди извор]