Елтерлајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елтерлајн
Црквата Св. Лаврентиј во Елтерлајн со свештеничкиот објект
Црквата Св. Лаврентиј во Елтерлајн со свештеничкиот објект
Црквата Св. Лаврентиј во Елтерлајн со свештеничкиот објект
Грб на Елтерлајн
Елтерлајн во рамките на Германија
Елтерлајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Гајер
Градски единици 3
Градоначалник Карл Вајнхолд (ДХС)
Основни податоци
Површина 45,87 км2
Надм. височина 620 м
Население 2.809 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09481
Повик. бр. 037349
Портал www.elterlein-stadt.de
Местоположба на градот Елтерлајн во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°34′37″N 12°52′2″E / 50.57694° СГШ; 12.86722° ИГД / 50.57694; 12.86722Координати: 50°34′37″N 12°52′2″E / 50.57694° СГШ; 12.86722° ИГД / 50.57694; 12.86722

Елтерлајн (германски: Elterlein) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на Рудните Планини, 10 километри западно од Анаберг-Буххолц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]