Нојкелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Позицијата на Неукел во Берлин

Нојкелн — осмо административна област во Берлин. Таа се наоѓа во јужниот дел на градот. Името го носи името на населбата на север од областа.

Нојкел е познат по голем број имигранти.

Ова место за првпат се споменува во 1360 година под името Рихардсдорф. Тоа било во 1899 година добил статус на град, 1912 година му било дадено сегашното име, а во 1920 година станал дел од Берлин.

Областа има површина од 44.9 и 307.965 жители (2008).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]