Мохач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон плоштадот во Мохач
Поглед кон катедралата во Мохач

Мохач — град во областа Барања , Унгарија, на десниот брег на Дунав .

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името најверојатно доаѓа од словенскиот * Mъchačь, * Mocháč: mъchъ (мов, унгарски moha е позајмен збор од словенскиот /) + наставка -ačь словенските, како Словачка Mochnáč или Чешка Macháč. [1][2] Види 1093/1190/1388 Мохах .

Историја[уреди | уреди извор]

Таму се одржале две познати битки:

 1. Битката кај Мохач , 1526
 2. Битка кај Мохач , 1687

Овие битки го претставуваа почетокот и крајот, соодветно, на отоманската доминација на Унгарија.

Во римското време имало камп на бреговите на Дунав кај Мохач.

Во средновековното Кралство Унгарија , Мохач бил дел од историската област Барања , а за време на османлиското владеење бил административно седиште на Санџак Мохач , Отоманска административна единица. Откако Хабсбурзите ја одвеле областа од Османлиите, Мохач бил вклучен во обновената област Барања.

Во 1910 година, населението во областа Мохач броело 56.909 луѓе, од кои 21.951 зборувале германски , 20.699 унгарски , 4.312 српски и 421 хрватски . Уште 9.600 жители се водат како зборувале "и други јазици" (веројатно Буџевац и Сокац ).[3]

Настани[уреди | уреди извор]

Секоја пролет, градот е домаќин на годишниот карневал Busójárás .

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2011 година вкупното население во Мохач било 17,808, од кои 15,842 (84,2%) Унгарци , 1,723 (9,7%) Германци , 700 (3,9%) Хрвати и 537 (3%) Роми . 14% од вкупното население не ја објавиле својата етничка припадност. Во Унгарија луѓето можат да пријават повеќе од една етничка припадност (двоен идентитет), така што сумата го надминува вкупното население.[4][5]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Мохач е збратимен со:

 • Croatia Бели Манастир , Хрватска (1967)
 • Germany Бенсхајм , Германија (1987)
 • Romania Каммија Турзи , Романија (1990)
 • France Ватрелос , Франција (1993)
 • Poland Шемјановице Шлонске, Полска (1999)
 • Turkey Бејкоз , Турција (2008)
 • Croatia Свети Филип и Јаков , Хрватска (2014)

Слики[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 •  Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Mohács“ . Encyclopædia Britannica. 18 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 646–647.CS1-одржување: ref=harv (link)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Stanislav, Ján (2004). Slovenský juh v stredoveku II (словачки). Slovenské literárne centrum. стр. 298. ISBN 80-88878-89-6.
 2. Kiss, Lajos (1978). Földrajzi nevek etimológiai szótára (унгарски). Budapest: Akadémiai. стр. 429.
 3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-03-29. Посетено на 2019-01-26.
 4. Hungarian census 2011, Baranya County
 5. Hungarian census 2011 - final data and methodology