Мохачка битка (1687)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мохачка битка
Дел од Голема Турска војна
Датум 12 август 1687
Место Мохач, Унгарија
Исход Победа на Хабсбуршката монархија
Завојувани страни
Habsburg MonarchyХабсбуршка монархија со Унгарија, и Хрватска
Flag of the Electorate of Bavaria.svg Баварија
Османлиско Царство Османлиско Царство
Команданти и водачи
Habsburg MonarchyКарло од Лорен
Flag of the Electorate of Bavaria.svg Максимилијан II Емануел
Османлиско ЦарствоСари Сулејман-паша
(Голем везир)
Сила
60,000 војници[1] 60,000 војници[1]
Жртви и загуби
600 убиени[1] 10,000 убиени[1]
Мохачка битка (1687)
Мохачка битка (1687)

Втората битка кај Мохач, позната и како Берг Харсани[2][3], се водела помеѓу силите на Османлиското Царство на чело со султанот Мехмед IV и големиот везир Сари Сулејман-паша, и силите на Светото Римско Царство на чело со Леополд I и Карло од Лорен. Христијаните издвојувале важна победа над Османлиите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 de:Schlacht bei Mohács (1687) Article in German Wikipedia.
  2. Dupuy, Ernest R. and Trevor N. Dupuy, The Harper Encyclopedia of Military History, 4th Ed., (HarperCollins Publishers, 1993), p,638 ISBN 978-0-06-270056-8.
  3. Laffin, John, Brassey's Dictionary of Battles, (Barnes & Noble Inc., 1998), p.193. ISBN 978-0-7607-0767-8)