Прејди на содржината

Пад на Фес

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Падот на Фез)

Падот на Фес се случил во 1576 година кога мароканскиот град бил заземен од страна на Османлиското Царство. Османлиите имале сила од околу 10.000 војници, испратени кон Физ од Алжир.

Наводи[уреди | уреди извор]