Битка кај Превеза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Превеза
Дел од Османлиско-хабсбуршки војни
Battle of Preveza (1538).jpg
Битка кај Превеза (Ohannes Umed Behzad)
Датум 28 септември 1538
Место Превеза, Јонско Море
Исход Османлиска победа
Завојувани страни
Света Лига:

 Венецијанска Република
Flag of Cross of Burgundy.svg Шпанија
Emblem of the Papacy SE.svg Папска Држава
Flag of Genoa.svg Република Џенова
Flag of the Order of St. John (various).svg Малтешки ред

Fictitious Ottoman flag 4.svg Османлиско Царство
Команданти и водачи
Андреа Дорија Хајредин Барбароса
Сила
112 галии,
50 galleons
140 едра,
60,000 војници[1][2]
122 галии,
20,000 војници[1][2]
Жртви и загуби
13 потонати бродови,
36 заробени бродови,
3,000 затвореници[1][2]
~400 жртви,
~800 повредени[1][2]

Поморската битка кај Превеза се одвила на 28 септември 1538 година во близина на истоимениот град во северозападниот дел на денешна Грција, помеѓу силите на Османлиското Царство и христијанскиот сојуз предводен од страна на папа Павле III од друга страна.

Во 1537 година, генералот на османлиската флота, Хајдерин Барбароса успеал да окупира неколку острови во Егејско и Јонско Море кои претходно припаѓале на Венецијанската република, меѓу кои и Сирос, Егина, Иос, Парос, Тинос, Карпатос, Касос и Нахос (пеисоединувајќи го Грофовија Нахос кон империјата). Под опсада се нашол и островот Крф, а била опустошена и Калабрија, кога тогаш се наоѓала под шпанска контрола, денес во Италија. Така, во лицето на оваа закана, папа Павле III во 1538 година ја повикал Светата лига која ги опфаќала земјите: папската држава, Шпанија, Република Џенова, Венецијанска република и Малтешкиот ред да се соочат со Османлиите.

Флотата на Барбаросаброела околу 120 галии, додека пак онаа на Светата лига околу 600 бродови. Но, и покрај големината на христијанските бродови, сепак тие во крајна сметка биле поразени во битката.

Наводи[уреди | уреди извор]