Хајредин Барбароса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајредин Барбароса
Хајредин Барбароса
ПрекариБарбароса
црвена брада
Хајредин
Хизир рејс
Роденоколу 1478
Починал4 јули 1546 (на 67–68 г.)
Цариград
Држава Османлиско Царство
 Османлиска морнарица
Род Османлиска морнарица
Служба1500–1545

Хајредин Барбароса (арапски: خير الدين بربروس, турски: Barbaros Hayreddin Paşa) — османлиски адмирал[1] на флотата во времето на управувањето на Сулејман I.

Хајредин застанал на чело на пиратската флота по смртта на својот брат, и под негова команда имал над 1,000 луѓе. Во 1518 година се прогласил за султан под името Барбароса II, признавајќи ја врховната власт на Османлиското Царство. Барбароса го имал овој прекар според светиот римски цар и предводник на третата крстоносна војна, Фридрих Барбароса.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barbarossa | Ottoman admiral“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 2020-11-18.