Битка кај Алборан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Алборан
Дел од Османлиско-хабсбуршки војни
Датум 1 октомври 1540
Место Алборан, Шпанија
Исход Шпанска победаа
Завојувани страни
Хабсбуршка Шпанија Османлиско Царство
Команданти и водачи
Бернардино де Мендоса Али Хамет
Сила
10 галии[1] 3 галии[2]
Жртви и загуби
137 убиени,
500 wounded[3]
1 потонат
10 заробени бродови,
700 убиени,
437 заробени,
837 робови[3][4]

Битката кај Алборан се одвила на 1 октомври 1540 година на истоимениот остров во Алборанското Море, како дел од Османлиско-хабсбуршките војни. Шпанската флота, на чело со Бернардино де Мендоса успеала да им нанесе пораз на Османлиите на чело со Али Хамет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Duro p.251
  2. Duro p.250
  3. 3,0 3,1 Duro p.253
  4. Bigelow p.225