Битка кај ’ртот Килидонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај ’ртот Килидонија
Дел од Османлиско-хабсбуршки војни
Датум 14 јули– 16 јули1616
Место кај ’ртот Килидонија, Кипар
Исход Шпанска победа
Завојувани страни
Flag of Cross of Burgundy.svg Хабсбуршка Шпанија Fictitious Ottoman flag 4.svg Османлиско Царство
Сила
5 галеони,
1 patache,
1,600 војници[1]
55 галии,
12,000 војници,[1]
Жртви и загуби
34 killed,
93 wounded[2]
10 потонати галии,[3]
23 galleys damaged,
3,200 killed[4]

Битката кај ’ртот Килидонија се одвила од 24 јули 1616 година, помеѓу сојузничките сили на Хабсбуршката монархија и Османлиското Царство, во близина на ’ртот Килидонија, Кипар. Битката завршила со победа на Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Rodríguez p.312
  2. Linde p.123
  3. Duro p. 108
  4. Duro p.110