Опсада на Кастелнуово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опсада на Кастелнуово
Дел од the Османлиско-хабсбуршки војни
Castel Novo.jpg
Поглед кон градот во 16 век
Датум јули 1539
Место Херцег Нови, денес во Црна Гора
Исход Османлиска победа
Завојувани страни
Flag of Cross of Burgundy.svg Шпанска империја Fictitious Ottoman flag 2.svg Османлиско Царство
Команданти и водачи
франческо де Сармиенто  Хајредин Барбароса
Сила
3,500[1] to 4,000 men[2] 50,000 војници;
200 бродови[1][3]
Жртви и загуби
скоро ситењ убиени;
200 заробени[3][4]
20,000 убиени[4][5]

Опсадата на Кастелнуово се одвила во јули 1539 година во истоимениот град, денешен Херцег Нови во Црна Гора, помеѓу силите на Османлиското Царство и Шпанската империја. Османлиите успеале да го заземат градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Fernández p.229
  2. Arsenal p.24
  3. 3,0 3,1 Laínez p.116
  4. 4,0 4,1 Arsenal p.33
  5. Sandoval p.377