Прејди на содржината

Битка кај Улаш

Координати: 45°39′24.998″N 20°47′17.002″E / 45.65694389° СГШ; 20.78805611° ИГД / 45.65694389; 20.78805611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Улаш
Дел од Голема турска војна

Битка кај Улаш
Датум 26 август 1696
Место во близина на реката Бегеј
45°39′24.998″N 20°47′17.002″E / 45.65694389° СГШ; 20.78805611° ИГД / 45.65694389; 20.78805611
Исход Отоманска победа [1][2]
Завојувани страни
 Свето Римско Царство Отоманско Царство
Команданти и водачи
Свето Римско Царство Август II Силниот
Свето Римско Царство Генерал Донат Хајслер [б 1]
Мустафа II
Елмас Мехмед-паша
Сила
38,000 [б 2] 60,000 [4]
Жртви и загуби
3,000-6,000 убиени или ранети[б 3] 4,000 убиени [5]

Битката кај Олаш — битка која се случила откако Хабсбуршката царска војска предводена од саксонскиот генерален електор, Август II Силниот, го опсадила турскиот град Темишвар (денес во Романија). На 26 август 1696 година, откако дознал дека помошната војска на султанот Мустафа II го преминува Дунав кај Панчево, Август се откажал од опсадата и се упатил да ја пресретне османлиската војска. Битката кај реката Бегеј резултирала со нерешителност околу победникот откако двете војски се повлекле со големи загуби од двете страни. [6] Стратешки, кампањата на османлиската војска може да се смета за успешна, бидејќи ја постигнала својата цел да го задржи Темешвар.

Битка[уреди | уреди извор]

Битката кај Улаш започнала доцна во денот, околу пет часот навечер. [7] За време на битката, левото крило на хабсбуршката војска имала големи загуби, за разлика од централното и десното крило кое имала подобри резултати. Ноќта борбите престанале и следниот ден двете војски се повлекле од бојното поле. [7] Царскиот командант Хајслер бил ранет или починал неколку дена подоцна по битката. [8] 3.000 хабсбуршки војници биле убиени или ранети, а Турците изгубиле 4.000 луѓе. [7]

Последици[уреди | уреди извор]

Битката завршила без победник, меѓутоа, откако Август бил принуден да ја крене опсадата на Темесвар, султанот извојувал победа и на тој начин можел да постигне оперативен успех. [9] [10] [2] Според историчарот Тони Шарп, тешко е да се дојде до друг резултат за битката, [7] [б 4] Британскиот историчар Роберт Вилијам Сетон-Вотсон ја нарекол „неодлучна битка“, [8] додека според Encyclopædia Metropolitana, енциклопедиското дело објавено од 1817 до 1845 година, „Турците ја извојувале победата иако на ниту една од страните не била донесена решена предност“. [6]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. "General Heissler was killed in an indecisive battle on the Bega"[3]
 2. “Augustus’s forces was reduced to 38,000 before the battle.“[4]
 3. “Augustus assessed his losses at 3000 dead and wounded“[5]
 4. “Sutton reported that ‘all that write from the army’ maintained that ‘the Imperialists had given the enemy an entire rout had they not wanted daylight’.“[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Mikaberidze 2011, стр. 970.
 2. 2,0 2,1 Dyer 1864.
 3. Seton-Watson, стр. 192.
 4. 4,0 4,1 Sharp 2001, стр. 279.
 5. 5,0 5,1 5,2 Sharp 2001, стр. 125.
 6. 6,0 6,1 Encyclopaedia & Smedley 1845.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Sharp 2001.
 8. 8,0 8,1 Seton-Watson.
 9. Uyar & Erickson 2009.
 10. Mikaberidze 2011.