Опсада на Печ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опсада на Печ
Дел од Голема турска војна
Датум 14 – 22 октомври 1686
Место Печ, Унгарија
Исход Победа на Светото Римско Царство
Завојувани страни
 Свето Римско Царство Fictitious Ottoman flag 2.svg Отоманско Царство
Команданти и водачи
Лудвиг Вилхелм Баденски

Опсадата на Печ — опсада која се одвила помеѓу силите на Светото Римско Царство и Отоманското Царство како дел од Големата турска војна.

Откако замокот Будим бил повторно освоен од отоманската власт во 1686 година, австриската војска започнала акција за освојување на Печ. Австриските сили упаднале во градот и го ограбиле, Османлиите виделе дека не можат да го задржат градот, па го запалиле и се повлекле во замокот. Војската предводена од Лудвиг Вилхелм Баденски го окупирала градот на 14 октомври и го уништила аквадуктот што водел до замокот. Османлиите немале друг избор освен да се предадат, што и го направиле на 22 октомври. Опсадата го опустошила претходно просперитетниот регион и областа била населена од селаните кои побегнале од австриските војници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „After the victory against Turkish“. Архивирано од изворникот на 28 September 2011. Посетено на 19 July 2011.