Битка кај Устечко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Устечко
Дел од Голема турска војна и Отоманско-полска војна (1683–1699)
Hetman Stanisław Jan Jabłonowski by Piotr Michalowski.jpg
Станислав Јан Јаблоновски
Датум 6 октомври 1694
Место Устечко, (денес Украина)
Исход Полско-литванска победа
Завојувани страни
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg Полско-литванска Државна Заедница Crimean Tatar tamga icon (blue and gold).svg Кримско ханство
Fictitious Ottoman flag 2.svg Отоманско Царство
Команданти и водачи
Herb Prus III.svg Станислав Јан Јаблоновски
POL COA Lis.svg Казимир Јан Сапега
Шехбаз Гирај
Сила
2,000 - 3,000
12 топови
8,000 - 10,000 Татари
2,000 Турци
Жртви и загуби
Непознато Непознато

Битката кај Устечко (полски: Uścieczko, турски: Yuvaniça) (6 октомври 1694) се водела за време на Полско-отоманската војна (1683–1699), меѓу војските на Полско-литванскиот Комонвелт од една страна и на Крим и Отоманското Царство од друга страна. Полско-литванските сили под команда на Станислав Јан Јаблоновски ги поразиле Татарите и Отоманските сили командувани од Шехбаз Гирај.

Наводи[уреди | уреди извор]