Опсада на Нове Замки (1685)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опсада на Нове Замки (1685)
Дел од Голема турска војна
Датум 7 јули – 17 август 1685
Место Нове Замки , Кралство Унгарија (денешна Словачка)
Исход Победа на Светото Римско Царство
Завојувани страни
 Свето Римско Царство Отоманско Царство
Команданти и водачи
Свето Римско Царство Енеј де Капрара
Сила
15,000[1] 3,000[1]
Жртви и загуби
3,000 убиени [1]

Опсадата на Нове Замки — битка која се одвила помеѓу силите на Светото Римско Царство и Отоманското Царство како дел од Големата турска војна.

Австрискиот командант Енеј де Капрара го нападналградот и го освоил на 17 август, убивајќи го целиот отомански гарнизон. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Bodart 1908, стр. 107.
  2. Bodart 1908.