Битка кај Ценеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Ценеј
Дел од Голема турска војна

Султанот Мустафа II
Датум 1696
Место во близина на Темишвар
Исход Отоманска победа
Завојувани страни
 Свето Римско Царство Отоманско Царство
Команданти и водачи
Свето Римско Царство Август II Силниот Мустафа II
Сила
вкупно60,000[1]
40,000 пешадија[1]
20,000 коњаница[1]
Непознато
Жртви и загуби
Непознато Непознато

Битката кај Ценеј (1696) — битка во Тамишкиот Банат (Темишвар) помеѓу Отоманското Царство и Хабсбуршката Монархија. Османлиите победиле во битката.[2] Хабсбуршката војска броела најмногу 40.000 пешадија и 20.000 коњаници. Османлиската војска била предводена од султанот Мустафа II. Хабсбуршките трупи биле предводени од Фридрих Август I.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Murphey, Rhoads (1999). Ottoman Warfare 1500–1700. Taylor & Francis. стр. 214. ISBN 9780203015971.
  2. Young, William (2004). International Politics And Warfare In The Age Of Louis Xiv And Peter The Great: A Guide To The Historical Literature. iUniverse. стр. 439. ISBN 9780595329922.