Прејди на содржината

Битка кај Подхајци (1698)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Подхајци
Дел од Голема турска војна и Отоманско-полска војна
Датум 8–9 септември 1698
Место Подхајци, Рутинско Војводство (денес Украина)
Исход Полска победа
Завојувани страни
Полско-литванска Државна Заедница Отоманско Царство
Кримско Ханство
Команданти и водачи
Феликс Казимир Потоцки Каплан I Гирај
Сила
6,000 14,000
Жртви и загуби
Непознато Непознато


Битката кај Подхајци — битка која се одвила на 8-9 септември 1698 година во близина на Подхајци во Рутинското војводство за време на Големата турска војна. Полската војска од 6.000 војници на чело со Хетман Феликс Потоцки ја одбил татарската експедиција од 14.000 луѓе која била на чело со Каплан I Гирај. Недостатокот на доволен број лесна коњаница на полската страна спречило успешна потера на Татарите и нивните заробеници.

Тоа била последната полско-татарска битка и последната полска битка од Големата турска војна: само неколку месеци подоцна бил потпишан Договорот од Карловци.

Наводи[уреди | уреди извор]