Битка кај Баточина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Баточина
Дел од Голема турска војна
Classic Ottoman Army Tactics4.jpg
Датум 29–30 август1689
Место Баточина, Србија
Исход Победа на Светото Римско Царство
Завојувани страни
 Свето Римско Царство Отоманско Царство
Команданти и водачи
Арап Реџеп-паша
Вклучени единици
Српска милиција
Сила
17,815
  • 9,262 пешадија
  • 8,553 коњаница
40,000
Жртви и загуби
400 3,000


Битката кај Баточина се водела на 29–30 август 1689 година [1] во близина на градот Баточина во санџакот Смедерево (сега во централна Србија), меѓу светите римски и османлиските сили за време на Големата турска војна (1683–99).

На 29 август 1689 година, Српската Милиција под команда на Павле Несторовиќ како авангардна единица на хабсбуршката војска победила против авангардната единица на османлиската војска за време на битката кај Баточина.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Die Schlacht von Salankamen, 19“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 28 March 2012. Посетено на 17 July 2011.
  2. Tanić, Dejan (2005), (PDF) (српски), Istorijski Arhiv Jagodine, стр. 73 https://web.archive.org/web/20120426051643/http://www.arhivja.autentik.net/images/vojno_strateski.pdf, Архивирано од изворникот (PDF) на 26 April 2012, Посетено на 14 December 2011, Претходницу је чинила Српска милиција (хусари), под командом капетана Павла Несторивића Деака. У судару две претходнице, 29. августа 1689. године, код Баточине, Турци су били поражени и потиснути ка својој главнини. Отсутно или празно |title= (help)