Девентер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Девентер
Град и општина
Панорама на Девентер со црквата Лебуинус.
Панорама на Девентер со црквата Лебуинус.
Знаме на ДевентерГрб на Девентер
Počožaj Deventera u Overijsselu, Холандија
Počožaj Deventera u Overijsselu, Холандија
Земја Холандија
ПровинцијаОверајсел
Површина(2006)
 • Вкупна134,37 км2 (5,188 ми2)
 • Земјишна131,31 км2 (5,070 ми2)
 • Вода3,07 км2 (119 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно96.596
 • Густина736/км2 (1,910/ми2)
 Source: CBS, Statline.
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Девентер е град и истоимена општина во холандската покраина Оверајсел која административно припаѓа на областа Саланд. Поголемиот дел на Девентер се наоѓа на источниот дел,а помалиот на западниот дел на реката Ајсел. Во 2005 година, на Девентер му е припоена општината Батхмен сè со цел да се намали бироктаријата во Холандија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 19 век, Девентер стана индустриски град. Започна производството на велосипеди, теписи (Koninklijke Девентер Tapijtfabriek), кутии и конзерви за храна и пијалаци (Thomassen и Drijver), пури (Хорст и Маас en Bijdendijk & Десет Хоув), леење и тешка машинерија (Nering Bögel), како и рпоизводство на текстилба индустрија. (Ankersmit ) , каде што се произведуваше до средината до крајот на 20 век. Некои од овие индустрии се просперитетни и денес, како што се кревети и додатоци (Auping) и публикување (Волтерс Клувер, сега со седиште во Alphen aan den Rijn).

Трговија и индустрија на градот сè уште има некое значење. Градот е домаќин на фабрика за производство на системи за централно греење, како и Волтерс Клувер, голем глобален сервис за информации и издавачката куќа.

Тортата Девентер мед (Bussink Deventer Koek), произведена во Девентер пред повеќе од 500 години, сè уште се произведува на локално ниво и се продава низ цела Холандија и пошироко.

Спорт[уреди | уреди извор]

Девентер е домот на професионалиот фудбалски клуб Go Ahead Eagles, кои се сместени во стадионот (De Adelaarshorst). Стадионот е во употреба од 1930 година, и еден од најстарите стадиони кој е сѐ уште во употреба и денес. Клубот е основан во 1902 годин како  Be Quick, иако името наскоро се промени по барање на Холандската асоцијација на фудбалот. Во 1971 година, по предлог на тогашниот тренер, Бери Хјуз. клубот е преименуван во (Go Ahead Eagles).Во овој клуб првите чекори ги направил легендарните Марк Овермарс, Пол Босвелт и Берт ван Марвијк, како и некогашниот селектор на Холандија Леп Бенхакер.

Во 1992 година основано е лизгалиште Де Схег, што е полузатворено до 2011 година, и е во топ 10 за брзо лизгање во Холандија. Во Девентер, исто така, се сместени голем број на водени клубови.

Настани и фестивали[уреди | уреди извор]

Градот е домаќин на три настани на национално, па дури и на меѓународно ниво:

Во првиот викенд од јули, центарот на градот е местото на спектакуларен отворен фестивал на воздухот "Deventer op stelten"(Девентер на нозе). Глумци и уметници бесплатено настапуваат на улиците и на плоштадот на градот.

Во август, Девентер е дом на најголемиот саем на книгата во Европа, при што привлекува 125.000 посетители.

Фестивалот Дикенс во декември гледа на некои од најстарите улици и улички во градот облечени во стилот на Викторијанската ера, според пишувањата на Дикенс. Вториот привлекувал околу 135.000 посетители во 2004 и 2006 година.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]