Прејди на содржината

Лувр (Долина на Оаза)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лувр
Louvres
Општина
Општинската зграда во Лувр
Општинската зграда во Лувр
Грб на Лувр Louvres
ЗемјаФранција
РегионИл де Франс
ДепартманДолина на Оаза
ОкругСарсел
КантонГусенвил
Општ. заедницаАЗ Роаси Пеи де Франс
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Еди Торо[1]
Површина111,33 км2 (4,37 ми2)
Население (2019)211.037
 • Густина970/км2 (2,500/ми2)
INSEE/Пошт. бр.95351 / 95380
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Лувр (француски: Louvres) — општина во департманот Долина на Оаза во Ил-де Франс во северна Франција.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19683.355—    
19757.961+137.3%
19827.385−7.2%
19907.508+1.7%
19998.797+17.2%
20078.905+1.2%
20129.767+9.7%
201710.337+5.8%

Образование[уреди | уреди извор]

Училишта во Лувр:

  • Четири предучилишни установи (écoles maternelles): Жорж Сера, Ди Мулен, Ди Бутеје и Делакроа.[2]
  • Три основни училишта: Ди Мулен, Ди Бутеје и Де ла Фонтен Сент-Женевјев.[2]
  • Две средни училишта: Колеџ Андре Малро и Колеџ Франсоа Моријак.[3]

Блиски средни училишта: [3]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лувр е збратимен со: [4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Répertoire national des élus: les maires“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 2 декември 2020.
  2. 2,0 2,1 "Les établissements scolaires[мртва врска]."
  3. 3,0 3,1 "Les collèges et lycées[мртва врска]."
  4. „Partnership with Bad Sobernheim“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2022-12-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]