Лутон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лутон
град
Luton Town Hall - geograph.org.uk - 1598630.jpg
St Mary's Church - geograph.org.uk - 944911.jpg
London Luton Airport - geograph.org.uk - 1446381.jpgKenilworth Stand at Kenilworth Road, 2006.jpg
Седиште на Лутон,Црква Света Марија, Аеродром во Лутон и Фудбалски стадион Кенилворт
Грб на Лутон
Локација на Лутон
Локација на Лутон
ДемонимЛутонец
Припадност[1]
 • Белци54.6%
 • Азијци29.9%
 • Црнци9.8%
 • Мешани4.2%
 • Други1.5%

Лутон е град кој што се наоѓа во Обединетото Кралство во Англија. Според проценките од 2007 година, градот имал 197.492 жители.

Популација[уреди | уреди извор]

Според проценките во градот живееле 197.492 луѓе во 2008 година.

Партнерски градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]