Прејди на содржината

Аржантеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аржантеј
Argenteuil
Суппрефектура и општина
Базиликата во Аржантеј
Базиликата во Аржантеј
Грб на Аржантеј Argenteuil
Местоположба на Аржантеј во предградието на Париз
Местоположба на Аржантеј во предградието на Париз
ЗемјаФранција
РегионИл де Франс
ДепартманДолина на Оаза
ОкругАржантеј
КантонАржантеј -1
Аржантеј-2
Аржантеј-3
Општ. заедницаМетропола Голем Париз
ТЈУ Сенска Северна Јамка
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Жорж Мотрон[1]
Површина117,22 км2 (6,65 ми2)
Население (2019)2111.038
 • Густина6,400/км2 (17,000/ми2)
INSEE/Пошт. бр.95018 / 95100
Надм. висина21 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Аржантеј (француски: Argenteuil) — општина во северозападното предградие на Париз, Франција. Се наоѓа 12,3 киломентри од центарот на Париз. Аржантеј е потпрефектура на департманот Долината на Оаза, седиште на арондисманот Аржантеј.

Аржантеј е втора најнаселена општина во предградијата на Париз (по Булоњ-Бијанкур) и најнаселена во департманот Долината на Оаза, иако не е нејзина префектура, туку таа функција ја делат општините Сержи и Понтоаз.

Аржантеј граничи со општини во 3 други департмани освен Долината на Оаза: департманите Ивелин, Сенски Висови и Сена-Сен Дени.

Име[уреди | уреди извор]

Името Argenteuil за прв пат е запишано во кралската повелба од 697 година како Argentoialum, од латински / галски корен argento што значи „сребро“, „сребрен“, „сјаен“, можеби во однос на блескавата површина на реката Сена на чии брегови се наоѓа Argenteuil, и од галски јазик наставка -ialo [2] што значи „расчистување“ или „место на“.

Историја[уреди | уреди извор]

Аржантеј бил основан како манастирска заедница во VII век (види Пјер Абелар и манастирот Аржантеј). Манастирот кој настанал од манастирската заедница бил уништен за време на Француската револуција.

Селско бегство за парижаните, сега е предградие на Париз. Сликарите го прославиле Аржантеј, меѓу кои и Клод Моне, Ежен Делакроа, Огист Реноар, Гистав Кајбот, Алфред Сисли и Жорж Брак .

Образование[уреди | уреди извор]

Во 2016 година, во училиштата во општината учеле12.000 ученици. Во општината има:[3]

Универзитетот Париз 13 служи како областен универзитет.[8]

Во Аржантеј работи и Конзерваториум за музика, танц и театар.[9]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
17935.356—    
18004.609−13.9%
18064.249−7.8%
18214.423+4.1%
18314.542+2.7%
18364.536−0.1%
18414.377−3.5%
18464.586+4.8%
18514.767+3.9%
18565.857+22.9%
18617.269+24.1%
18668.176+12.5%
18728.389+2.6%
18768.990+7.2%
188111.849+31.8%
188612.809+8.1%
189113.339+4.1%
189615.116+13.3%
190117.375+14.9%
190619.829+14.1%
191124.282+22.5%
192132.173+32.5%
192644.538+38.4%
193170.657+58.6%
193659.314−16.1%
194653.543−9.7%
195463.316+18.3%
196282.321+30.0%
196890.480+9.9%
1975102.530+13.3%
198295.347−7.0%
199093.096−2.4%
199993.961+0.9%
2007102.572+9.2%
2012104.962+2.3%
2017110.210+5.0%

Имиграција[уреди | уреди извор]

Предлошка:France immigration

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Аржантеј е збратимен со:[10]

Познати слики од Аржантеј[уреди | уреди извор]

Во неговата слика од 1872 година, Пролет, Моне бил заинтересиран да проучува како неизмешаните наслаги бои може да сугерираат ефект на сјајна сончева светлина филтрирана низ лисјата [11] Музеј на уметност на Волтерс .
 • Од Клод Моне:

Есен во Аржантеј, Регата во Аржантеј, Црвени чамци, Аржантеј, Мостот во Аржантеј, Пристаниште во Аржантеј, Сена во Аржантеј, Поглед на Аржантеј-Сноу, Бреговите на Сена во Аржантеј и Снег во Аржантеј. И „Воз во снег во Аржантеј“.

 • Од други сликари:

Аржантеј и Сена во близина на Аржантеј од Едуар Мане, Регата во Аржантеј од Пјер-Огист Реноар и Мостот во Аржантеј од Гистав Кајбот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Répertoire national des élus: les maires“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 2 December 2020.
 2. Lambert, Pierre-Yves (2008). „Patrick Sims-Williams. «Welsh Iâl, Gaulish Names in Ial- and -ialo-, and the God Ialonus», Cambrian Medieval Celtic Studies 49, Summer 2005, 57-72“. Études Celtiques. 36 (1): 259–261.
 3. "établissements scolaires Архивирано на 1 јануари 2017 г.."
 4. "Les maternelles Архивирано на 14 јануари 2017 г.."
 5. "Liste des écoles élémentaires d'Argenteuil Архивирано на 15 септември 2016 г.."
 6. "Les collèges Архивирано на 24 јануари 2017 г.."
 7. Home Архивирано на 15 септември 2016 г..
 8. "Université Paris 13 Архивирано на 15 септември 2016 г.."
 9. „Argenteuil Conservatory“. Архивирано од изворникот на 2008-11-18. Посетено на 2009-08-28.
 10. „Jumelages“. argenteuil.fr (француски). Argenteuil. Архивирано од изворникот на 2021-04-23. Посетено на 2021-04-23.
 11. Springtime. The Walters Art Museum.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]