Сенски Висови

Од Википедија — слободната енциклопедија
О-де-Сен
Сенски Висови

Hauts-de-Seine
Департман во Франција
View on Boulogne-Billancourt from Parc de Saint-Cloud 140411 1.jpg
Meudon Observatory (3559558087) (cropped).jpg
Le Château-Musée départemental de Sceaux, Journées du Patrimoine 2020.jpgRueil-Malmaison Bois de Saint-Cucufa en automne 009.JPG
La Défense depuis La Garenne-Colombes.jpg
Одгоре надолу, одлево надесно: Поглед на Булоњ-Бијанкур од Паркот на Сен-Клу, Медон - локација на Париската опсерваторија, Шато де Со, езеро во Руеј-Малмезон, Ла Дефанс - поглед од Ла Гарен-Коломб
Знаме на О-де-Сен Сенски ВисовиГрб на О-де-Сен Сенски Висови
Местоположба на Сенските Висови во Франција
Местоположба на Сенските Висови во Франција
ДржаваФранција
РегионИл-де-Франс
ПрефектураНантер
СуппрефектуриАнтони
Булоњ-Бијанкур
Управа
 • Претседател на Советот на департманотЖорж Сифреди (Републиканци)
Површина1
 • Вкупна176 км2 (68 ми2)
Население
 • Вкупно1,624,357
 • Ранг5-ти
 • Густина9,200/км2 (24,000/ми2)
ДемонимAltoséquanais.e
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Број на департманот92
Арондисмани3
Кантони23
Општини36
^1 Француски катастар на земјиште кој не ги вклучува естуарите, езерата, вештачките езера и ледниците поголеми од 1 км2.

Сенски Висови или О-де-Сендепартман во регионот Ил-де-Франс, Северна Франција. Ги опфаќа западните внатрешни предградија на Париз. Се граничи со Париз, Сена-Сен Дени и Долината на Марна на запад, Долината на Оаза на север, Ивлин на исток и Есона на југ. Со население од 1.603.268 (во 2016 година) и вкупна површина од 176 квадратни километри, тој е вториот најгусто населен департман во Франција, по Париз. Тој е петти најнаселен департман во Франција. Нејзината префектура е во Нантер, иако Булоњ-Бијанкур, една од нејзините две потпрефектури заедно со Антони, има повеќе жители.

О-де-Сен е најдобро познат по тоа што го содржи модерниот канцелариски, кино и трговски комплекс Ла Дефанс, еден од главните економски центри на велеградот Голем Париз и една од најголемите деловни области во Европа. О-де-Сен е еден од најбогатите департмани во Франција; има највисок БДП по глава на жител од 104.000 евра во 2016 година.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Од 1790 до 1968 година, О-де-Сен бил дел од поранешниот департман Сена.

Департманот О-де-Сен е создаден во 1968 година, од делови на поранешните департмани Сена и Сена и Оаза. Неговото создавање го одразува спроведувањето на законот донесен во 1964 година; Нантер веќе бил избран за префектура за новиот департман на почетокот на 1965 година.

Во 2016 година, Советот на департманот Сенски Висови гласал за спојување на О-де-Сен и Ивлин, неговиот западен сосед. По сличното гласање во Ивлин, била основана јавна меѓуресорна усстанова. Спојувањето ќе продолжи доколку гласачите во двата департмана изгласаат мнозинство советници на изборите во 2021 година.[2] Името Сена и Оаза (департман укинат во 1968 година) се дискутирало за новиот департман.

Демографски податоци[уреди | уреди извор]

Движење на населението од 1881 година[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±% год.
1881254,928—    
1891332,076+2.68%
1901467,391+3.48%
1911614,862+2.78%
1921724,261+1.65%
1931949,231+2.74%
19361,019,627—    
1946992,859—    
19541,118,020—    
19621,381,805—    
19681,461,619—    
19751,438,930—    
19821,387,039—    
19901,391,658—    
19991,428,881—    
20061,536,100—    
20111,581,268—    
20161,603,268—    
source:[3]

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

О-де-Сен и два други мали департмани (Сена-Сен-Дени и Долината на Марна) образуваат внатрешен прстен околу Париз, познат како Petite Couronne (буквален превод: „Мала круна“). Заедно со Градот Париз, тие се вклучени во Голем Париз од 1 јануари 2016 година. Тој е најмалиот департман во Франција по Сена-Сен Дени и Долината на Марна. Многу е помал од Малдивите или Конектикат.

Мала круна

Администрација[уреди | уреди извор]

О-де-Сен опфаќа три арондисмани и 36 општини:

Број на картата Име Површина (km2) Население Грб Арондисман Карта Карта со броеви
1 Антони 9,56 62.570 Blason ville fr Antony (Hauts-de-Seine).svg Антони Antony map.svg Administrative map 92.png
2 Шатене-Малабри 6,38 33.286 Blason ville fr Châtenay-Malabry (Hauts-de-Seine).svg Châtenay-Malabry map.svg
3 Со 3,6 19.344 Blason Sceaux 92.svg Sceaux map.svg
4 Бур-ла-Рен 1,86 20.667 Blason Brest(29).svg Bourg-la-Reine map.svg
5 Бање 4,19 40.918 Blason ville fr Bagneux (Hauts-de-Seine).svg Bagneux map.svg
6 Фонтене-о-Роз 2,51 24.564 Blason ville fr Fontenay-aux-Roses (Hauts-de-Seine).svg Fontenay-aux-Roses map.svg
7 Ле Плеси-Робинсон 3,43 29.100 Blason Plessis-Robinson 92.svg Le Plessis-Robinson map.svg
8 Кламар 8,77 52.971 Blason ville fr Clamart (Hauts-de-Seine).svg Clamart map.svg
9 Шатијон 2,92 37.355 Blason Châtillon 92.svg Châtillon map.svg
10 Монруж 2,07 50.260 Blason ville fr Montrouge (Hauts-de-Seine).svg Montrouge map.svg
11 Малакоф 2,07 30.720 Blason ville fr Malakoff (Hauts-de-Seine).svg Malakoff map.svg
12 Ванв 1.56 27,729 Blason Vanves.svg Vanves map.svg
13 Иси-ле-Мулино 4,25 68.451 Blason ville fr Issy-les-Moulineaux (Hauts-de-Seine).svg Булоњ-Бијанкур Issy-les-Moulineaux map.svg
14 Булоњ-Бијанкур 6,17 120.071 Blason ville boulogne billancourt.svg Boulogne-Billancourt map.svg
15 Медон 9,9 45.352 Blason ville fr Meudon (Hauts-de-Seine).svg Meudon map.svg
16 Севр 3,91 23.507 Blason Sèvres 92.svg Sèvres map.svg
17 Шавил 3,55 20.520 Blason ville fr Chaville (Hauts-de-Seine).svg Chaville map.svg
18 Вил д'Авре 3,67 11.453 Blason ville fr Ville d'Avray (92).svg Ville-d'Avray map.svg
19 Сен-Клу 7,56 29.973 Blason ville fr Saint-Cloud (Hauts-de-Seine).svg Saint-Cloud map.svg
20 Марн-ла-Кокет 3,48 1.810 Blason ville fr Marnes-la-Coquette (Hauts-de-Seine).svg Marnes-la-Coquette map.svg
21 Вокресон 3,08 8.667 Blason ville fr Vaucresson (Hauts-de-Seine).svg Vaucresson map.svg
22 Гарш 2,69 17.869 Blason ville fr Garches (Hauts-de-Seine).svg Нантер Garches map.svg
23 Руеј-Малмезон 14,7 78.152 Blason ville fr Rueil-Malmaison (Hauts-de-Seine).svg Rueil-Malmaison map.svg
24 Сирен 3,79 48.264 Blason ville fr Suresnes (Hauts-de-Seine).svg Suresnes map.svg
25 Пито 3,19 44.645 Blason ville fr Puteaux (Hauts-de-Seine).svg Puteaux map.svg
26 Нантер 12,19 95.105 Blason ville fr Nanterre (Hauts-de-Seine).svg Nanterre map.svg
27 Коломб 7,81 85.177 Blason ville fr Colombes (Hauts-de-Seine).svg Colombes map.svg
28 Ла Гарен-Коломб 1,78 29.169 Blason Garenne Colombes 92.svg La Garenne-Colombes map.svg
29 Боа-Коломб 1,92 28.239 Blason ville fr Bois-Colombes (Hauts-de-Seine).svg Bois-Colombes map.svg
30 Курбевоа 4,17 81.719 Blason Courbevoie 92.svg Courbevoie map.svg
31 Неји-сир-Сен 3,73 60.361 FRA Neuilly-sur-Seine COA.svg Neuilly-sur-Seine map.svg
32 Левалоа-Пере 2,41 64.379 Blason Levallois-Perret 92.svg Levallois-Perret map.svg
33 Клиши 3,08 61.070 Blason Clichy 92.svg Clichy map.svg
34 Аниер-сир-Сен 4,82 85.191 Blason ville fr Asnières-sur-Seine (Hauts-de-Seine).svg Asnières-sur-Seine map.svg
35 Женевилие 11,64 46.907 Blason ville fr Gennevilliers (92).svg Gennevilliers map.svg
36 Вилнев-ла-Гарен 3,2 23.771 Blason ville fr Villeneuve-la-Garenne (Hauts-de-Seine).svg Villeneuve-la-Garenne map.svg

Економија[уреди | уреди извор]

О-де-Сен е еден од најбогатите француски департмани и една од најбогатите области во Европа. Нејзиниот БДП по жител, според официјалните бројки на Евростат, бил 104.000 евра во 2016 година.[1]

Политика[уреди | уреди извор]

Во 1990-тите и раните 2000-ти, О-де-Сен го привлекол вниманието на националните медиуми како резултат на корупциски скандал во врска со злоупотребата на јавните средства обезбедени за станбените проекти на департманот. Вклучени биле поранешниот министер и претседател на советот на департманот Шарл Паскуа, како и други личности од партијата Обединети за Републиката (РПР).

О-де-Сен била политичка база на Никола Саркози, претседател на Француската Република од 2007 до 2012 година. Тој бил градоначалник на Неји на Сена (1983–2002) и претседател на Советот на департманот на О-де-Сен (2004–2007) пред да ја преземе функцијата. Саркози го наследил Паскуа како претседател на Советот на департманот.[4]

Совет на департманот О-де-Сен[уреди | уреди извор]

О-де-Сен е управуван од Совет на департманот. Неговите 46 члена се нарекуваат департмански советници. Гласачите на О-де-Сен обично гласаат за десничарските партии; никогаш немало левичарско мнозинство од основањето на департманот во 1968 година.

Советот на департманот е советодавен орган на департманот. Извршната власт е предводена од претседателот на советот, потпомогнат од потпретседателите, задолжени за различни ресори. Департманските советници се избираат (двајца по кантон) од жителите на департманот на шест години (без ограничување на бројот на мандати).

Претставници на национално ниво[уреди | уреди извор]

О-де-Сен има 13 члена во Националното собрание.

Во Сенатот, О-де-Сен е претставен со 7 члена.

Туризам[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Database - National accounts - Eurostat“.
  2. "Fusion Yvelines - Hauts-de-Seine : pas question de rompre les fiançailles maintenant", Le Parisien, 16 June 2020.
  3. Site sur la Population et les Limites Administratives de la France
  4. The Power Broker in France's Election / Interior Minister Pasqua embodies nation's social divide

Надворешни врски[уреди | уреди извор]