Кицбиел

Координати: 47°26′47″N 12°23′31″E / 47.44639° СГШ; 12.39194° ИГД / 47.44639; 12.39194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кицбиел
Kitzbühel
Кицбиел во август 2008
Кицбиел во август 2008
Грб на Кицбиел
ДржаваАвстрија
ПокраинаТирол
ОкругКицбиел
Управа
 • ГрадоначалникКлаус Винклер (ÖVP)
Површина[1]
 • Вкупна58,01 км2 (2,240 ми2)
Надм. вис.&10000000000000762000000762 м
Население (2018-01-01)[2]
 • Вкупно8.272
 • Густина1,4/км2 (3,7/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број6370
Повикувачки број05356
Рег. таб.KB
Мреж. местоKitzbühel

Кицбиел (германски: Kitzbühel, баварски: Kitzbichi) — средновековен град сместен на Кицбиелшките Алпи во Тирол, Австрија. Се наоѓа на околу 100 км источно од Инсбрук и е административен центар на областа Кицбиел. Кицбиел е скијачки центар со меѓународно реноме и неговата скијачка сезона трае од средината на октомври до почетокот на мај. Во текот на зимата и раната пролет најчесто е посетуван од клиентела од високата класа од Австрија и од странство.

Спорт[уреди | уреди извор]

Кицбиел е едно од најпознатите европски одморалишта за зимски спортови. На планината Ханенкам секоја година се одржуваат скијачки трки од Светскиот куп, меѓу кои е најпознатиот настан во купот, спустот на познатата патека Штрајф. Направена во 1937 година, Штрајф е свртена кон североисток е меѓу најтешките патеки на светот, и е озогласена по многуте несреќи. Од 27 февруари до 1 март 1959 година тука се одржало Австриското првенство во алпско скијање.

Секое лето во Кицбиел се одржува АТП тениски турнир на земјена подлога, Отвореното првенство на Австрија.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Кицбиел е збратимен со:[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Панорама[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dauersiedlungsraum der Gemeinden Politischen Bezirke und Bundesländer - Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 10 март 2019.
  2. „Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 9 март 2019.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 „Partnerstädte“. Stadtgemeinde Kitzbühel (германски). Посетено на 2008-08-04. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Kitzbühel twinnings“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. 山形市の友好姉妹都市 [Yamagata City Twin Cities] (јапонски). Japan: Yamagata City. Архивирано од изворникот на 15 April 2012. Посетено на 12 October 2011.
  5. „Partnerstädte“ (германски). Bad Soden am Taunus. Архивирано од изворникот на 2013-12-14. Посетено на 2013-12-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]