Асоцијација на тениските професионалци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Асоцијација на тениските професионалци (АТП)
Спорт Професионален тенис
Датум на основање 1972 година
Локација Лондон
Монако
Понте Ведра
Сиднеј
Претседател Италија Андреа Гауденци
Директор Италија Масимо Калвели

Асоцијацијата на тениските професионалци или скратено АТП е основана во 1972 година од Џек Кремер, Доналд Деф и Клиф Дрисдејл за да ги заштити интересите на машките професионални тенисери. Од 1990 година, здружението ја организира светската тениска турнеја за мажи под називот АТП турнеја (ATP Tour), која во 2001 година го променила називот во АТП, но во 2009 година името повторно било променето во светска тениска турнеја за мажи позната под називот АТП светска турнеја (ATP World Tour)[1] Оваа промена произлегува од еволуцијата на турнирите кои претходно биле познати под називите Гран при тениски турнири и Светско тениско првенство.

Извршното тело на АТП се наоѓа во Лондон. АТП Америка е стационирано во Понто Ведра, Флорида, САД; АТП Европа се наоѓа во Монако; а АТП Интенационал, кое ги покрива Африка, Азија и Австралија се наоѓа во Сиднеј.

Организација за женските професионални тенисерки се вика Женска Тениска Организација.

АТП Турнеја[уреди | уреди извор]

Старото лого

АТП Турнејата ја сочинуваат натпреварите на Гренд Слемовите, АТП Мастерс 1000, АТП Мастерс 500, АТП Мастерс 250, АТП Челенџер серијата и Фјучерс турнирите. АТП исто така ги организира Светскиот Тимски Куп, кој се игра во Диселдроф и АТП Чемпионс Тур.

Деталите за професионалните тениски турнири се:

Настан Број Парична награда (УСД) Поени за победникот Извршно тело
Гренд Слем 4 види поединечни статии 2,000 ИТФ
АТП Мастерс куп 1 4,450,000 1100-1500 АТП & ИТФ
АТП Мастерс 1000 9 2,450,000 - 3,645,000 1000 АТП
АТП Мастерс 500 13 755,000 - 2,100,000 500 АТП
АТП Мастерс 250 40 416,000 - 1,024,000 250 АТП
АТП Челенџер серија 178 35,000 - 168,000 80 до 125 АТП
Фјучерс турнири 534 15,000 и 25,000 10 до 20 ИТФ

Рангирање[уреди | уреди извор]

АТП го објавува неделното рангирање на професионални тенисери, АТП Рангинг, 52-неделно рангирање, а до 2009 и АТП Трка, годишно рангирање. Ова рангирање се користи за одредување на учесниците и носителите во сингл или дабл. Рангингот трае 52 недели, каде бодовите се собираат, со осклучок на оние освоени од претходната сезона на следниот турнир. Играчот со најмногу бодови на крајот од сезоната е прогласен за 'Светски Рекет број 1 на годината. На стартот од 2009 сезона, сите собрани бодови се дуплираа за да се согласат со новиот систем на рангирање.

АТП Трката беше трка од почетокот на сезоната до нејзиот крај и беше запрена во 2009[2]. Секој играч започнува да собира бодови од почетокот на сезоната. На крајот од сезоната, АТП Трката одлучува кои натпреварувачи и тимови (првите осум за сингл и првите четири за дабл) ќе играат на Тенискиот Мастерс Куп, сега преименуван во Финале на Светскиот Тур.

Моментално рангирање[уреди | уреди извор]

АТП ранг листа (поединечно), од 12 септември 2022 [3]
# Играч Бодови Промена
1  Карлос Алкараз (ШПА) 6740 3
2  Каспер Руд (НОР) 5850 5
3  Рафаел Надал (ШПА) 5810
4  Данил Медведев (РУС) 5065 3
5  Александар Зверев (ГЕР) 5040 3
6  Стефанос Циципас (ГРЦ) 4810 1
7  Новак Ѓоковиќ (СРБ) 3570 1
8  Камерон Нори (ВБР) 3550 1
9  Андреј Рубљов (РУС) 3390 2
10  Хуберт Хуркач (ПОЛ) 3355
11  Јаник Синер (ИТА) 3200 2
12  Тејлор Фриц (САД) 3055
13  Феликс Оже-Алиасим (КАН) 2950 5
14  Пабло Карењо Буста (ШПА) 2510 1
15  Матео Беретини (ИТА) 2360 1
16  Марин Чилиќ (ХРВ) 2345 1
17  Диего Швартцман (АРГ) 2110 1
18  Карен Хачанов (РУС) 1990 13
19  Франсес Тијафо (САД) 1940 7
20  Ник Кирјос (АВС) 1780 5

Промени од минатонеделното рангирање

Поврзано[уреди | уреди извор]

Светска турнеја на АТП 2010

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kamakshi Tandon: Posing 10 ATP questions for 2009“. ESPN.com (англиски). 6. 11. 2008. Посетено на 22. 9. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-03-03. Посетено на 2010-02-28.
  3. „Singles Rankings“. ATP Tour. Посетено на 12 септември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]