АТП Мастерс 1000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

АТП Мастерс 1000 се најпрестижни тениски турнири под закрила на АТП. Се одржуваат во Европа, Северна Америка и Кина.

Мастерс серијата започна во 1990 година под името "Чампионшип Серија". Помеѓу 1996 и 1999 ови турнири беа се викаа Мерцедес-Бенц Супер 9. Од 2000 до 2004 се викааа Тенис Мастерс Серија, а помеѓу 2005 и 2009 a između 2005 и 2009 АТП Мастерс Серија. Мастерс серијата на тениски турнири сега се вика АТП Светски Тур Мастерс 1000.

Моментално сите Мастерс турнири се играат во категоријата најдобар во три сета, што значи на играчот му се потребни 2 сета за победа. Најмногу освоени Мастерс титули има [Рафаел Надал]] - 17 титули.

Турнири[уреди | уреди извор]

Турнир Држава Локација Датира од Вид на подлога
BNP Paribas Open - Индијана Велс САД САД Индијана Велс, Калифорнија 1987 тврда
Sony Ericsson Open - Мајами САД САД Мајами, Флорида 1985 тврда
Monte Carlo Rolex Masters Flag of Monaco.svg Монако Монако 1897 земја
Internazionali BNL D'Italia Италија Италија Рим 1930 земја
Mutua Madrileña Madrid Open Шпанија Шпанија Мадрид 2002 земја
Rogers Cup Канада Канада Монтреал / Торонто 1881 тврда
W&S Financial Group Masters САД САД Синсинати, Охајо 1899 тврда
Shanghai ATP Masters 1000 Кина Кина Шангај 2009 тврда
BNP Paribas Masters Франција Франција Париз 1968 тврда

Резултати[уреди | уреди извор]

2010[уреди | уреди извор]

Сингл Дабл
турнир победник финалист резултат победници финалисти резултат
Индијана Велс Хрватска Иван Љубичич САД Енди Родик 7-6(3); 7-6(5) Шпанија Марк Лопез
Шпанија Рафаел Надал
Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимојнич
7–6(8), 6–3
Мајами САД Енди Родик Чешка Томаш Бедрух 7–5, 6–4 Чешка Лукаш Длуху
Индија Леандер Паез
Индија Махеш Бупати
Белорусија Макс Мирнји
6–2, 7–5
Монте Карло Шпанија Рафаел Надал Шпанија Фернандо Вердаско 6–0, 6–1 Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимојниќ
Индија Махеш Бупати
Белорусија Маџ Мирнји
6–3, 2–0, ПРЕД
Рим Шпанија Рафаел Надал Шпанија Давид Ферер 7-5, 6-2 САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
САД Џон Иснер
САД Сем Кјури
6–2, 6–3
Мадрид Шпанија Рафаел Надал Швајцарија Роџер Федерер 6–4, 7–6(5) САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимојниќ
6–3, 6–4
Торонто
Синсинати
Шангај
Парис

2009[уреди | уреди извор]

Сингл Дабл
турнир победник финалист резултат победници финалисти резултат
Индијана Велс Шпанија Рафаел Надал Обединето Кралство Енди Мареј 6-1 6-2 САД Енди Родик,
САД Марди Фиш
Белорусија Макс Мирнји,
Израел Енди Рам
3-6 6-1 14-12
Мајами Обединето Кралство Енди Мареј Србија Новак Џоковиќ 6-2 7-5 Белорусија Макс Мирнји,
Израел Енди Рам
Австралија Ешли Фишер,
Австралија Стефен Хас
6-7(4:7) 6-2 10-7
Монте Карло Шпанија Рафаел Надал Србија Новак Џоковиќ 6-3 2-6 6-1 Канада Даниел Нестор,
Србија Ненад Зимојниќ
САД Боб Брајан,
САД Мак Брајан
6-4 6-1
Рим Шпанија Рафаел Надал Србија Новак Џоковиќ 7-6(7:2) 6-2 Канада Даниел Нестор,
Србија Ненад Зимојниќ
САД Боб Брајан,
САД Мак Брајан
7-6(7:5) 6-3
Мадрид* Швајцарија Роџер Федерер Шпанија Рафаел Надал 6-4 6-4 Канада Даниел Нестор,
Србија Ненад Зимојниќ
Шведска Симон Аспелин,
ЈАР Весли Муди
6-4 6-4
Монтреал Обединето Кралство Енди Мареј Аргентина Хуан Мартин дел Потро 6-7(4:7) 7-6(7:3) 6-1 Индија Махеш Бхупати,
Бахами Марк Кновлел
Белорусија Макс Мирнји,
Израел Енди Рам
6-4 6-3
Синсинати Швајцарија Роџер Федерер Србија Новак Џоковиќ 6-1 7-5 Канада Даниел Нестор,
Србија Ненад Зимојниќ
САД Боб Брајан,
САД Мак Брајан
3-6 7-6(7:2) 15-13
Шангај** Русија Николај Давиденко Шпанија Рафаел Надал 7-6(7:3) 6-3 Франција Жулиен Бенату,
Франција Жо-Вилферд Цонга
Полска Париуш Фиштенберг,
Полска Марцин Матковски
6-2 6-4
Париз Србија Новак Џоковиќ Франција Гаел Монфилс 6-2 5-7 7-6(7:3) Канада Даниел Нестор,
Србија Ненад Зимојниќ
Шпанија Марсел Грањолерс,
Шпанија Томи Робредо
6-3 6-4

Наводи[уреди | уреди извор]

Soccer template.gif Оваа статија од областа на спортот е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!