АТП Мастерс 1000

Од Википедија — слободната енциклопедија

АТП Мастерс 1000 е серија од девет тениски турнири кои се дел од АТП турнејата, одржани годишно низ градови во Европа, Северна Америка и Азија. Серијата ги вклучува најпрестижните тениски турнири во машка конкуренција по четирите Гренд слем турнири и АТП завршниот Мастерс.

Рафаел Надал е рекордер со 27 освоени титули.[1] Браќата Брајан се рекордери со 32 освоени титули во двојки, сите како пар. Ниту еден тенисер досега не успеал да ги освои сите 9 титули. Новак Ѓоковиќ има освоено 8 титули (му недостига титулата од Синсинати), а Андре Агаси, Роџер Федерер, и Рафаел Надал освоиле 7 од 9 титули. Сепак, во двојки, Даниел Нестор и браќата Брајан ги имаат освоено сите 9 титули низ нивните кариери. Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се рекордери со 5 освоени титули во една сезона. Во двојки, Боб и Мајк Брајан во 2014 година освоиле 6 титули.

Сите Мастерс турнири се играат во два добиени сета.

Промени во 2009[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2009 биле извршени големи промени. АТП Мастерс серијата била ребрендирана во „АТП Мастерс 1000“, при што бројот 1000 го означува бројот на бодови кој ги добива победникот на секој турнир. Спротивно на претходните планови, бројот на турнири не бил намален од девет на осум и Мастерсот во Монте Карло останал дел од серијата, иако за разлика од другите турнири, не е задолжителен за играчите. Мастерсот во Хамбург станал дел од АТП 500 серијата, додека пак Мастерсот во Мадрид бил преместен во мај на земјена подлога. Новиот турнир во Шангај го заменил Мастерсот во Хамбург заземајќи го претходниот термин на одржување на Мастерсот во Мадрид.

Шест од деветте "АТП Мастерс 1000" турнири се комбинирани АТП и ВТА настани; или попрецизно, три ВТА Премиер задолжителни турнири и три ВТА Премиер 5 турнири, имаат сличен статус како АТП Мастерс 1000 турнирите.

Турнири[уреди | уреди извор]

Турнир Држава Град Се одржува од Подлога Ждреб Последен победник Парична добивка
Индијан Велс Мастерс  САД Индијан Велс 1987 Тврда 96 Србија Новак Ѓоковиќ 5,191,943 долари
Мајами Мастерс  САД Мајами 1985 Тврда 96 Србија Новак Ѓоковиќ 4,330,625 долари
Монте Карло Мастерс  Франција Монако 1897 Земја 56 Србија Новак Ѓоковиќ 2,750,000 евра
Мадрид Мастерс  Шпанија Мадрид 2002 Земја 56 Обединето Кралство Енди Мари 3,368,265 евра
Рим Мастерс  Италија Рим 1930 Земја 56 Србија Новак Ѓоковиќ 2,227,500 евра
Канада Мастерс  Канада Монтреал / Торонто 1881 Тврда 56 Обединето Кралство Енди Мари 3,146,920 долари
Синсинати Мастерс  САД Синсинати 1899 Тврда 56 Швајцарија Роџер Федерер 3,079,555 долари
Шангај Мастерс Народна Република Кина НР Кина Шангај 2009 Тврда 56 Швајцарија Роџер Федерер 4,195,895 долари
Париз Мастерс  Франција Париз 1968 Тврда 48 Србија Новак Ѓоковиќ 2,646,495 евра

АТП бодови[уреди | уреди извор]

Конкуренција П Ф ПФ ЧФ 4. коло 3. коло 2. коло 1. коло Q Q2 Q1
Поединечно[2] 1000 600 360 180 90 45 25* 10 16 8 0
Двојки [2] 0 Н/П Н/П Н/П Н/П Н/П
  • Играчите кои биле слободни во првото коло, а биле елиминирани во второто коло, ги добиваат бодовите предвидени за прво коло

Победници по турнир[уреди | уреди извор]

Поединечно[уреди | уреди извор]

Индијан Велс
Мајами
Монте Карло
Мадрид
Рим
Монтреал/Торонто
Синсинати
Шангај
Париз
2009 Шпанија Надал (1/15) Обединето Кралство Мари (2/9) Шпанија Надал (2/15) Швајцарија Федерер (1/10) Шпанија Надал (3/15) Обединето Кралство Мари (2/9) Швајцарија Федерер (2/10) Русија Давиденко (1/1) Србија Ѓоковиќ (1/20)
2010 Хрватска Љубичиќ (1/1) САД Родик (1/1) Шпанија Надал (4/15) Шпанија Надал (5/15) Шпанија Надал (6/15) Обединето Кралство Мари (3/9) Швајцарија Федерер (3/10) Обединето Кралство Мари (4/9) Шведска Седерлинг (1/1)
2011 Србија Ѓоковиќ (2/20) Србија Ѓоковиќ (3/20) Шпанија Надал (7/15) Србија Ѓоковиќ (4/20) Србија Ѓоковиќ (5/20) Србија Ѓоковиќ (6/20) Обединето Кралство Мари (5/9) Обединето Кралство Мари (6/9) Швајцарија Федерер (4/10)
2012 Швајцарија Федерер (5/10) Србија Ѓоковиќ (7/20) Шпанија Надал (8/15) Швајцарија Федерер (6/10) Шпанија Надал (9/15) Србија Ѓоковиќ (8/20) Швајцарија Федерер (7/10) Србија Ѓоковиќ (9/20) Шпанија Ферер (1/1)
2013 Шпанија Надал (10/15) Обединето Кралство Мари (7/9) Србија Ѓоковиќ (10/20) Шпанија Надал (11/15) Шпанија Надал (12/15) Шпанија Надал (13/15) Шпанија Надал (14/15) Србија Ѓоковиќ (11/20) Србија Ѓоковиќ (12/20)
2014 Србија Ѓоковиќ (13/20) Србија Ѓоковиќ (14/20) Швајцарија Вавринка (1/1) Шпанија Надал (15/15) Србија Ѓоковиќ (15/20) Франција Цонга (1/1) Швајцарија Федерер (8/10) Швајцарија Федерер (9/10) Србија Ѓоковиќ (16/20)
2015 Србија Ѓоковиќ (17/20) Србија Ѓоковиќ (18/20) Србија Ѓоковиќ (19/20) Обединето Кралство Мари (8/9) Србија Ѓоковиќ (20/20) Обединето Кралство Мари (9/9) Швајцарија Федерер (10/10)

Двојки[уреди | уреди извор]

Индијан Велс
Мајами
Монте Карло
Мадрид
Рим
Монтреал/Торонто
Синсинати
Шангај
Париз
2009 САД Фиш (1/1)
САД Родик (1/1)
Белорусија Мирњи (1/3)
Израел Рам (1/1)
Канада Нестор (1/10)
Србија Зимоњиќ (1/10)
Канада Нестор (2/10)
Србија Зимоњиќ(2/10)
Канада Нестор (3/10)
Србија Зимоњиќ (3/10)
Индија Бупати (1/5)
Бахами Ноулс (1/1)
Канада Нестор (4/10)
Србија Зимоњиќ (4/10)
Франција Бенето (1/2)
Франција Цонга (1/1)
Канада Нестор (5/10)
Србија Зимоњиќ (5/10)
2010 Шпанија Лопес (1/3)
Шпанија Надал (1/2)
Чешка Длоуги (1/1)
Индија Паеш (1/6)
Канада Нестор (6/10)
Србија Зимоњиќ (6/10)
САД Брајан (1/22)
САД Брајан (1/22)
САД Брајан (2/22)
САД Брајан (2/22)
САД Брајан (3/22)
САД Брајан (3/22)
САД Брајан (4/22)
САД Брајан (4/22)
Австрија Мелцер (1/1)
Индија Паеш (2/6)
Индија Бупати (2/5)
Белорусија Мирњи (2/3)
2011 Украина Долгополов (1/1)
Белгија Малис (1/1)
Индија Бупати (3/5)
Индија Паеш (3/6)
САД Брајан (5/22)
САД Брајан (5/22)
САД Брајан (6/22)
САД Брајан (6/22)
САД Изнер (1/1)
САД Квери (1/1)
Франција Лодра (1/1)
Србија Зимоњиќ (7/10)
Индија Бупати (4/5)
Индија Паеш (4/6)
Белорусија Мирњи (3/3)
Канада Нестор (7/10)
Индија Бопана (1/3)
Пакистан Куреши (1/2)
2012 Шпанија Лопес (2/3)
Шпанија Надал (2/2)
Индија Паеш (5/6)
Чешка Штепанек (1/2)
САД Брајан (7/22)
САД Брајан (7/22)
Полска Фирстенберг (1/1)
Полска Матковски (1/1)
Шпанија Гранолерс (1/1)
Шпанија Лопес (3/3)
САД Брајан (8/22)
САД Брајан (8/22)
Шведска Линдстет (1/1)
Романија Текау (1/1)
Индија Паеш (6/6)
Чешка Штепанек (2/2)
Индија Бупати (5/5)
Индија Бопана (2/3)
2013 САД Брајан (9/22)
САД Брајан (9/22)
Пакистан Куреши (2/2)
Холандија Ројер (1/1)
Франција Бенето (2/2)
Србија Зимоњиќ (8/8)
САД Брајан (10/22)
САД Брајан (10/22)
САД Брајан (11/22)
САД Брајан (11/22)
Австрија Пеја (1/2)
Бразил Соарес (1/2)
САД Брајан (12/22)
САД Брајан (12/22)
Хрватска Додиг (1/1)
Бразил Мело (1/1)
САД Брајан (13/22)
САД Брајан (13/22)
2014 САД Брајан (14/22)
САД Брајан (14/22)
САД Брајан (15/22)
САД Брајан (15/22)
САД Брајан (16/22)
САД Брајан (16/22)
Канада Нестор (8/10)
Србија Зимоњиќ (9/10)
Канада Нестор (9/10)
Србија Зимоњиќ (10/10)
Австрија Пеја (2/2)
Бразил Соарес (2/2)
САД Брајан (17/22)
САД Брајан (17/22)
САД Брајан (18/22)
САД Брајан (18/22)
САД Брајан (19/22)
САД Брајан (19/22)
2015 Канада Поспишил (1/1)
САД Сок (1/1)
САД Брајан (20/22)
САД Брајан (20/22)
САД Брајан (21/22)
САД Брајан(21/22)
Индија Бопана (3/3)
Романија Мергеа (1/1)
Уругвај Куевас (1/1)
Шпанија Мареро (1/1)
САД Брајан (22/22)
САД Брајан (22/22)
Канада Нестор (10/10)
Франција Роже-Васлен (1/1)

Победници (од 2009)[уреди | уреди извор]

Поединечно

Титули #
1. Србија Новак Ѓоковиќ 20
2. Шпанија Рафаел Надал 15
3. Швајцарија Роџер Федерер 10
4. Обединето Кралство Енди Мари 9
5. Франција Жо-Вилфрид Цонга 1
6. Русија Николај Давиденко 1
Шпанија Давид Ферер 1
Хрватска Иван Љубичиќ 1
САД Енди Родик 1
Шведска Робин Седерлинг 1
Швајцарија Станислас Вавринка 1

Двојки

Титули #
1. САД Боб Брајан 22
САД Мајк Брајан 22
3. Србија Ненад Зимоњиќ 10
4. Канада Даниел Нестор 9
5. Индија Леандер Паеш 6
6. Индија Махеш Бупати 5
7. Индија Рохан Бопана 3
Шпанија Марк Лопес 3
Белорусија Макс Мирњи 3

^ Активните играчи се напишани со задебелени букви.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Рафаел Надал dominates Milos Raonic in Rogers Cup final [мртва врска]
  2. 2,0 2,1 „Rankings explained“. atpworldtour.com.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]