Александар Долгополов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Александар Долгополов
Олександр Долгополов
Alexandr Dolgopolov.jpg
Земја Украина Украина
Место на живеење Киев, Украина
Роден на 7 ноември 1988 (1988-11-07) (воз. 29 г.)
Роден во Киев, Украинска ССР, СССР
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина 1.80 m (5 ft 11 in)[1]
Професионалец 2006
Игра со десна рака
Заработка $1,957,452
Поединечно
Победи-порази 67–62
Титули 1
Највисок пласман No. 13 (16 јануари 2012)
Моментално место No. 21 (25 јуни 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен QF (2011)
Ролан Гарос 3R (2010, 2011)
Вимблдон 2R (2010)
УС Опен 4R (2011)
Во двојки
Победи-порази 15–26
Титули 1
Највисок пласман No. 42 (9 јануари 2011)
Ажурирано на: 25 април 2011.

Александар Долгополов (украински: Олександр Олександрович Долгополов) е украински тенисер, роден на 7 ноември 1988 во Киев. Моментално се наоѓа на 21-то место според АТП листата.

Тој е роден како Александар Долгополов Јуниор, но во почетокот на мај 2010 година го променил своето име. Тој е најдоброрангираниот украински тенисер.

Наводи[уреди | уреди извор]