Енди Мари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Енди Мари
Murray A. US16 (10) (29236489603).jpg
Енди Мари на УС Опен во 2016
Земја Обединето Кралство Велика Британија
Шкотска Шкотска
Место на живеење Лондон, Англија
Роден на 15 мај 1987 (1987-05-15) (31 г.)
Роден во Ароу Парк, Шкотска
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001900000001,90 м
Професионалец 2005
Игра со десна рака
Заработка $59,557,050[1]
Веб-сајт www.andymurray.com
Поединечно
Победи-порази 283–101 (Шаблон:Round%)
Титули 17
Највисок пласман No. 1 (7 ноември 2016)
Моментално место No. 1 (27 декември 2016)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен F (2010, 2011)
Ролан Гарос F (2016)
Вимблдон W (2013, 2016)
УС Опен W (2012)
Други турнири
Мастерс куп W (2016)
Олимписки игри W (2012, 2016)
Во двојки
Победи-порази 33–45
Титули 1
Највисок пласман No. 82 (21 март 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 1R (2006)
Ролан Гарос 2R (2006)
Вимблдон 1R (2005)
УС Опен 2R (2008)
УС Опен сениори Други турнири во двојки
Олимписки игри 2R
Ажурирано на: 26 септември 2010.

Енди Мари (англ. Andy Murray, 15 мај 1987) е шкотски тенисер, моментално прв играч на Светската АТП листа во сингл во машка конкуренција. Тој е трикратен победник на Гренд Слем турнирите, двократен Олимписки шампион, победник во Дејвис купот 2015 и на АТП завршниот мастерс во 2016. Досега во кариерата има освоени 44 турнири во сингл (се наоѓа на 14. место во Опен ерата) и 2 во двојки. Меѓу десетте најдобри тенисери во светот за прв пат се нашол на 18 јуни 2007 година, кога го зазел осмото место. Следната година, тој стигнал до финалето на Отвореното првенство на САД, каде бил поразен од страна на Роџер Федерер. По неговото освојувањето на мастерсот во Париз, Мареј стана светски број 1 на 7 ноември 2016 година. .[2] Тој е добитник на наградата личност на годината од страна на ББС светски спортист дури три пати.

Во 2012 година на УС Опен, Мареј стана првиот британски тенисер од 1977 година, од 1936 година, да победи на гренд слем тениски турнир, со победата над Новак Ѓоковиќ во финалето. Во јули 2013 година, Мареј победи на Вимблдон , со што стана првиот британец да го освои Вимблдон по Вирџинија Вејд во 1977 година, и првиот британски машки тенисер да победи во машки сингл после Фред Пери, во 1936 година. Во 2016 година, тој ја освои својата втора титула на Вимблдон за да стане првиот британски тенисер да освои повеќе титули на Вимблдон од Пери во 1935 година. .[3]

Мареј во машка конкуренција го освои златниот медал на Летните олимписки игри 2012 и на Летните олимписки игри 2016 - во машки синглови со, што го направи единствениот тенисер, во машка или женска конкуренција, за да се освои две олимписки титули. Исто така тука е вкличена победата во Дејвис купот со репрезентацијата на Велика Британија во 2015 година, со што ја обезбеди првата Дејвис куп титула од 1936 година. .[4]


Наводи[уреди | уреди извор]