Робин Седерлинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Робин Седерлинг
Robin Soderling at 2009 US Open.JPG
ИмеРобин Бо Карл Седерлинг
Земја Шведска
Место на живеењеМонте Карло, Монако
Роден на14 август 1984 (1984-08-14) (38 г.)
Роден воТибро, Шведска
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001930000001,93 м[1]
Професионалец2001
Пензинониран(а)2011
Игра со• десна рака
• дворачен бекхенд
Заработка$10,423,124
Поединечно
Победи-порази310–170 (65.00%)
Титули10
Највисок пласманБр. 4 (15 ноември 2010)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен4К (2011)
Ролан ГаросФ (2009, 2010)
ВимблдонЧФ (2010)
УС ОпенЧФ (2009, 2010)
Други турнири
Мастерс купПФ (2009)
Олимписки игри1К (2004)
Во двојки
Победи-порази33–43
Титули1
Највисок пласманБр. 109 (9 мај 2009)
Ажурирано на: 2 октомври 2012.

Робин Бо Карл Седерлинг (швед. изг. [ˈrɔbɪn ˈsøːdəɭɪŋ]; роден на 14 август 1984 г.) е моментално неактивен тенисер од Шведска. Тој е поранешен светски бр. 4 на АТП листата. Содерлинг играл во две последователни финалиња на Отвореното првенство на Франција во 2009 и 2010.[2] Тој во кариерата освоил 10 АТП титули, од кои една АТП Мастерс титула, на Мастерсот во Париз во 2010 година.

Седерлинг ѝ станал познат на пошироката јавност на Отвореното првенство на Франција 2009, кога станал првиот и единствениот играч кој го победил Рафаел Надал на турнирот сè до 2015, кога истото го сторил и Новак Ѓоковиќ.[3] Од својот прв настап на турнирот во 2005, Надал немал загубено ниту еден натпревар и бил четирикратен шампион. Седерлинг потоа стигнал до финалето, победувајќи го двократниот полуфиналист Николај Давиденко во четвртфиналето и Фернандо Гонзалез во пет сета во полуфиналето. Во своето прво Гренд слем финале, тој загубил од Роџер Федерер, кој успеал да го освои единствениот Гренд слем кој му недостасува.[4] Следната година, тој вторпат последователно стигнал до финалето на турнирот. Тој забележал победа над Федерер во четвртфиналето (завршувајќи ја неговата рекордна серија од 23 последователни Гренд слем полуфиналиња). Во полуфиналето, Седерлинг во пет сета бил подобар од Томаш Бердих, но во финалето тој бил повторно поразен, овојпат од Рафаел Надал.[5]

Поради повреди и болести, Седерлинг се нема натпреварувано од јули 2011. Тој е директор на турнирот во Стокхолм, а исто така започнал и свој бренд на тениски топчиња.[6]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Седерлинг зборува шведски, англиски, и помалку германски јазик. Неговиот татко Бо е адвокат, а неговата мајка Брит-Ингер е домаќинка. Сестрата на Седерлинг, Сандра, е учителка.[7] Тој е оженет со Јени Монстром.[8][9] Двојката своето прво дете, ќерката Оливија, ја добиле на 12 октомври 2012 година.[10][11]

Јуниор[уреди | уреди извор]

Седерлинг започнал да игра тенис на 5-годишна возраст. Во ноември 1998 година, на 14-годишна возраст, тој го одиграл својот прв јуниорски натпревар. Во 2000 година, тој победил на четири јуниорски турнири, а следната година освоил уште три титули, вклучувајќи ја победата на турнирот Оринџ Бол. Тој ја завршил 2001 година како четврти јуниор во светот и истата година заиграл на АТП турнирот во Стокхолм, каде на својот прв АТП натпревар забележал победа над Рамон Делгадо.

Како јуниор, Седерлинг остварил вкупен резултат од 110 победи и 31 пораз во поединечна конкуренција, и во 2002 година се искачил на 2. место на светската јуниорска ранг листа. Тој исто така бил 11 јуниор во светот во двојки.

Јуниорски Гренд Слем резултати:

Австралија Отворено првенство на Австралија: 3. коло (2011)
Франција Отворено првенство на Франција: 3. коло (2002)
Обединето Кралство Вимблдон: 2. коло (2001)
САД Отворено првенство на САД: Полуфинале (2002)

Големи финалиња[уреди | уреди извор]

Гренд слем финалиња[уреди | уреди извор]

Поединечно: 2 (0–2)[уреди | уреди извор]

Исход Година Гренд слем Подлога Противник Резултат
Финалист 2009 Отворено првенство на Франција Земја Швајцарија Роџер Федерер 1–6, 6–7(1–7), 4–6
Финалист 2010 Отворено првенство на Франција (2) Земја Шпанија Рафаел Надал 4–6, 2–6, 4–6

АТП Мастерс финалиња[уреди | уреди извор]

Поединечно: 1 (1–0)[уреди | уреди извор]

Исход Година Мастерс Подлога Противник Резултат
Победник 2010 Париз Мастерс Тврда Франција Гаел Монфис 6–1, 7–6(7–1)

АТП финалиња во кариеарата[уреди | уреди извор]

Поединечно: 20 (10–10)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем (0–2)
АТП завршен Мастерс во годината (0–0)
АТП Мастерс 1000 (1–0)
АТП 500 серија (2–4)
АТП 250 серија (7–4)
Титули по подлога
Тврда (5–6)
Трева (0–0)
Земја (2–4)
Тепих (3–0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 20 октомври 2003 Стокхолм, Шведска Тврда САД Марди Фиш 5–7, 6–3, 6–7(4–7)
Финалист 2. 23 февруари 2004 Марсеј, Франција Тврда Словачка Доминик Хрбати 6–4, 4–6, 4–6
Победник 1. 4 октомври 2004 Лион, Франција (1) Тепих Белгија Ксавие Малис 6–2, 3–6, 6–4
Победник 2. 31 јануари 2005 Милано, Италија Тепих Чешка Радек Штепанек 6–3, 6–7(2–7), 7–6(7–5)
Финалист 3. 20 февруари 2006 Мемфис, САД Тврда Германија Томи Хас 3–6, 2–6
Финалист 4. 18 февруари 2008 Ротердам, Холандија Тврда Франција Микаел Лодра 7–6(7–3), 3–6, 6–7(4–7)
Финалист 5. 25 февруари 2008 Мемфис, САД Тврда Белгија Стив Дарсис 3–6, 6–7(5–7)
Финалист 6. 6 октомври 2008 Стокхолм, Шведска Тврда Аргентина Давид Налбандијан 2–6, 7–5, 3–6
Победник 3. 26 октомври 2008 Лион, Франција (2) Тепих Франција Жулијен Бенето 6–3, 6–7(5–7), 6–1
Финалист 7. 7 јуни 2009 Отворено првенство на Франција Земја Швајцарија Роџер Федерер 1–6, 6–7(1–7), 4–6
Победник 4. 19 јули 2009 Баштад, Шведска Земја Аргентина Хуан Монако 6–3, 7–6(7–4)
Победник 5. 14 февруари 2010 Ротердам, Холандија (1) Тврда Русија Михаил Јужни 6–4, 2–0 ret.
Финалист 8. 25 април 2010 Барселона, Шпанија Земја Шпанија Фернандо Вердаско 3–6, 6–4, 3–6
Финалист 9. 6 јуни 2010 Отворено првенство на Франција (2) Земја Шпанија Рафаел Надал 4–6, 2–6, 4–6
Финалист 10. 18 јули 2010 Баштад, Шведска Земја Шпанија Николас Алмагро 5–7, 6–3, 2–6
Победник 6. 14 ноември 2010 Париз, Франција Тврда Франција Гаел Монфис 6–1, 7–6(7–1)
Победник 7. 9 јануари 2011 Бризбејн, Австралија Тврда САД Енди Родик 6–3, 7–5
Победник 8. 13 февруари 2011 Ротердам, Холандија (2) Тврда Франција Жо-Вилфрид Цонга 6–3, 3–6, 6–3
Победник 9. 20 февруари 2011 Марсеј, Франција Тврда Хрватска Марин Чилиќ 6–7(8–10), 6–3, 6–3
Победник 10. 17 јули 2011 Баштад, Шведска (2) Земја Шпанија Давид Ферер 6–2, 6–2

Во двојки: 2 (1–1)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП 500 серија (0–0)
АТП 250 серија (1–1)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 1. 7 јули 2008 Баштад, Шведска Земја Шведска Јонас Бјеркман Шведска Јохан Брунстрем
Холандски Антили Жан-Жилијен Ројер
6–2, 6–2
Финалист 1. 19 јули 2009 Баштад, Шведска Земја Шведска Роберт Линдстет Чешка Јарослав Левински
Словачка Филип Полашек
6–1, 3–6, [7–10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „About « Robin Söderling – Official Website of Swedish Tennisplayer Robin Söderling“. Robinsoderling.se. Архивирано од изворникот на 2011-05-29. Посетено на 2011-06-18.
 2. "Greatest Upsets in Sports History" Архивирано на 6 јуни 2009 г. sportsillustrated.cnn.com. Посетено на 5 June 2009
 3. Nadal toppled from French throne - ABC News (Australian Broadcasting Corporation)
 4. Federer proves he's the greatest - ABC News (Australian Broadcasting Corporation)
 5. Nadal regains French Open crown - ABC News (Australian Broadcasting Corporation)
 6. Borden, Sam. „A Tennis Career Changeover for Robin Soderling“. New York Times. Посетено на 13 January 2015.
 7. „Fanzone " Robin Söderling – Official Website of Swedish Tennisplayer Robin Söderling“. Robinsoderling.se. Архивирано од изворникот на 2010-06-12. Посетено на 2010-06-06.
 8. „About " Robin Söderling – Official Website of Swedish Tennisplayer Robin Söderling“. Robinsoderling.se. Архивирано од изворникот на 2011-05-29. Посетено на 2010-06-06.
 9. „Robin Soderling“. Website. Архивирано од изворникот на 2016-03-16. Посетено на 13 June 2012.
 10. „Robin Soderling & Marcos Baghdatis Become Fathers“. Архивирано од изворникот на 2012-12-15. Посетено на 2015-09-17.
 11. Robin Söderling @RSoderling (Twitter)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]