Џон Изнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Изнер
Земја  САД
Место на живеење Далас, Тексас, САД
Дата на раѓање 26 април 1985
Место на раѓање Гринсзборо, Северна Каролина, САД
Висина 2.08м
Тежина 80 кг
Професионалец 2007
Игра со десна рака
Заработка $ 15,526,267
Синглови
Резултат: 489–317
Титули во кариера: 13
Највисок дострел: Бр. 8
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен Четврт Финале (2009)
Ролан Гарос Четврто коло (2014,2016, 2018)
Вимблдон Полуфинале ( 2018)
УС Опен второ коло (2009)
Двојки
Резултат: 150–115
Титули во кариера: 5
Највисок дострел: Бр. 26 (април 2012 година)

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
16 јули 2018.

Џон Роберт Изнер (роден 26 април 1985 година) е американски професионален тенисер кој во моментот е рангиран на 8-то место во машка конкуренција од страна на Асоцијацијата на Тениски Професионалци (АТП).[1] Се смета за еден од најдобрите опслужувачи на АТП светската турнеја, Изнер постигнал во својата кариера висок пласман во синглови како број 8 во јули 2018 година, врз основа на неговата прва Мастерс 1000 титула на Мајами Опен 2018 година и полуфинале на Вимблдон 2018. Тој моментално спаѓа меѓу третите најголеми асери во историјата на АТП, кои сервирале повеќе од 10.000 асови.[2] на Вимболдон 2010 година, тој го одиграл најдолгиот професионални тениски натпревар во историјата, победувајќи го Николас Махут за вкупно 11 часа и 5 минути игра во текот на три дена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rankings | Singles | ATP World Tour | Tennis“. ATP World Tour (англиски). Посетено на 2017-09-12.
  2. „Aces - ATP World Tour - Tennis“.