Женска тениска асоцијација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женска тениска асоцијација
Спортпрофесионален тенис
КратенкаWTA (ВТА)
Основанајуни 1973 г.
МестоположбаСент Питерсбург, Флорида
ПретседателМики Лолер

Женска тениска асоцијација (англиски: Women's Tennis Association), скратено ВТА (англ. WTA) — управно тело на највисоките женски професионални тениски турнири. Основана е во 1973 г. од легендарната американска тенисерка Били Џин Кинг. ИТФ ја признава ВТА, а нејзиниот пандан за машкиот тенис е АТП. Заедно, тие го надгледуваат и организираат светот на професионалниот тенис, осигурувајќи дека и мажите и жените имаат платформа да ги покажат своите вештини и да се натпреваруваат на највисоко ниво.[1]

Општо[уреди | уреди извор]

ВТА има повеќе седишта, а нејзината главна канцеларија се наоѓа во Сент Питерсбург, Флорида, САД. Дополнително, работи со две регионални канцеларии: една во Лондон, Обединетото Кралство, за Европа, и друга во Пекинг, Кина, за Азиско-тихоокеанскиот Регион. Во мигов, ВТА ги надгледува тениските натпревари во 32 земји, со значителен награден фонд од над 96 милиони долари. Оваа сума е распределена на 52 турнири на ВТА и на четирите турнири од Гренд слем, привлекувајќи учество на приближно две и пол илјади тенисери од 92 различни земји. За да обезбеди широк пристап до овие натпревари, ВТА организира телевизиски преноси, достигнувајќи проценета гледаност од 5,1 милиони луѓе од 2011 г. Ова глобално присуство и пристапност придонесуваат за популарноста и успехот на женскиот професионален тенис под водство на ВТА.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „WTA Press Center“. wtatennis.com. Посетено на 18 November 2021.
  2. „Tennis explained: Breaking down everything you need to know about the tour“. Women's Tennis Association (англиски). Посетено на 2024-02-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]