Прејди на содржината

Енди Родик

Од Википедија — слободната енциклопедија
A cartoon centipede reads books and types on a laptop.
Родик во 2010 г.

Ендру Стефан "Енди" Родик (роден на 30 август 1982) е американски професионален тенисер и поранешен светски број 1. Тој е втор по највисоко рангираните американски играчи, веднаш зад Марди Фиш. Од 9 мај 2011 година тој е рангиран на светското 12 место на АТП ранг-листата. Тој стана Гренд слем шампион во синглс кога ја освои титулата УС Опен во 2003 година,поразувајќи го Хуан Карлос Фереро во финалето. Родик стигна до четири гренд слем финалиња (трипати на Вимблдон и еднаш на САД Опен), но загуби од Роже Федерер секој пат. Родик е познат по својот исклучително моќен сервис. Родик беше последниот машки играч од Северна Америка што победил на Гренд слем настан (во 2003 година на САД опен). Женет е со Бруклин Декер, женски модел за костими за капење на Спортс Илустрејтед.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Родик е роден во Омаха, Небраска од Џери и Бланш Родик. Таткото на Родик беше стопанственик, а неговата мајка била учителка. Таа сега раководи со Енди Родик Фондацијата. Родик има двајца постари браќа, Лоренс и Џон (Сите американски тенисери на Универзитетот во Џорџија (1996-1998) и главен тениски тренер на Универзитетот во Оклахома), кои беа надежни тенисери на млада возраст. Родик живеел во Остин, Тексас, на возраст од 4 години па сè до 11години, а потоа се преселил во Бока Ратон, Флорида, во интерес на тениската кариерата на неговиот брат, најпрво го посетувал Меѓународното школо во Бока, но завршил на Хајленд Кристијан академијата во 2000 година. Родик играл универзитетска кошарка во средното училиште заедно со неговиот иден соиграч од Дејвис купот Марди Фиш, кој учел и живеел со Родик во 1999 година. Во текот на тој период, тој понекогаш вежбал со Венус и Серена Вилијамс, а подоцна се преселил назад во Остин. Додека Родик го разгледувал новото издание на Спортс Илустрејтед ја забележал Бруклин Декер, за која сега е женет. Двајцата биле во врска уште од Дејвис купот во 2007 година, а на 31 март 2008 година, Родик објави на неговото мрежно место дека тој и Декер станале свршеници. Двојката стапи во брак во Остин, на 17 април 2009 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Пробив[уреди | уреди извор]

A cartoon centipede reads books and types on a laptop.
Родик на пат кон првата победа на турнирот од 2005 година

Родик сериозно размислувал за откажување од натпреварувачкиот тенис на возраст од 17 години, кога тој имал губитнички пад во јуниорската конкуренција. Неговиот тренер, Тарик Бенхабилис, го наговори уште четири месеци да му обрне внимание на тенисот. Родик заврши како број 6 кај јуниорите во САД во 1999 година, и како број 1 кај јуниорите во светот во 2000 година. Тој освои шест светски јуниорски синглови и седум титули во двојки, и го освои САД Опен и Австралија Опен во јуниорска конкуренција во 2000 година. Во март, во Мајами, во првиот круг Родик ја имаше својата прва голема победа кога тој го победи светскиот број 41 Фернандо Висенте од Шпанија, со 6-4, 6-0. Во август, во Вашингтон, тој го победи светскиот број 30, Фабрис Санторо од Франција, со 4-6, 6-3, 6-3. Родик играше на Банана Боул во градот Саун Пауло и победи, поразувајќи го Јоаким Јохансон во финалето. Родик, исто така, победи на Австралија Опен за јуниори, поразувајќи го Марио Анчиќ во финалето. Во 2001 година, Родик го победи поранешниот светски шампион на Францускиот Опен, Мајкл Ченг, во 5 сета, во вториот круг на турнирот, и покрај тоа што земјената подлога е најлоша за Родик. Во текот на следниот Вимблдон, тој понатаму покажа потенцијал, со преземање на сет од конечниот победник Горан Иванишевиќ. Тој, исто така го порази 7- кратниот шампион на Вимблдон, светскиот број 4, а воедно и американски колега Пит Сампрас, на возраст од 19 години, на Мајами Мастерсот, со 7-6 (2), 6-3, и светскиот број 1 Густаво Куертен од Бразил со 6-7 (4), 6-4, 6-2 во август. Годината на пробив, на Родик беше во 2003, во која тој го победи Јонес Ел Ајнауи во четврт-финалето на Австралија Опен во 2003 година. Родик и мароканецот се бореа пет часа, со тоа што петтиот сет (21-19 во корист на Родик) е најдолгиот петти сет на гренд слем турнирите во текот на Опен ерата, со 2 часа и 23 минути. (Ова време беше надминато на 23 јуни 2010 година за време на еден натпревар на Вимблдон во машка конкуренција помеѓу Џон Изнер и Николас Маут кој траеше повеќе од 9 часа вкупно) И покрај еднообразниот Француски Опен, Родик има голем успех во Велика Британија со освојување на Квинс Клуб, победувајќи го светскиот број 2 Андре Агаси со 6-1, 6-7 (5), 7-6 (6), и достигнувајќи до Вимблдон полуфиналето, каде што загуби од евентуалниот шампион Роџер Федерер во 3 сета. Тој ја одмазди таа загуба во август, го победи потоа светскиот рекет број 3 Федерер во Монтреал, со 6-4, 3-6, 7-6 (3). Тоа е еден од двата пати кога Родик го поразил Федерер во официјалните АТП турнири до сега.

Светски број 1[уреди | уреди извор]

Рекордот на тврда подлога на Родик во 2003 година ги вклучува неговата прва титула во Мастерс серијата - победувајќи во Канада и Синсинати - и неговата единствена гренд слем титула. На САД Опен, Родик успеа од губиток од два сета и меч топка против Давид Налбандијан да го совлада истиот со 6:7 (4), 3-6, 7-6 (7), 6-1, 6-3. Тој тогаш го порази светскиот број 3 Хуан Карлос Фереро во финалето, со 6-3, 7-6, 6-3.На Тенис Мастерс Купот во Хјустон го победи светскиот број 7 Карлос Моја од Шпанија, со 6-2, 3-6, 6-3, и светскиот бр 4 Гилермо Кориа од Аргентина, со 6-3, 6-7 (4), 6-3, пред да загуби од Федерер во полуфиналето. До крајот на годината, на возраст од 21, тој беше на местото бр 1, и првиот Американец кој ја заврши годината како број 1 од врмето на Андре Агаси во 1999 година. Тој, исто така, стана најмладиот Американец кој успеал да го одржи овој ранг, од кога беа отворени компјутерските ВТА рангирања во 1973 година. Владеењето на Родик на 1та позиција заврши следниот февруари, кога Роџер Федерер се искачи до врвната позиција по неговата прва победа на Австралија Опен, во 2004 година на Австралија Опен ќе биде и единствениот пат во кариерата на Родик каде што тој бил рангиран како број еден на гренд слем турнир. Во април Родик повторно го совлада светскиот бр 6 Моја, овој пат со 5-7, 6-2, 7-5. Во јуни, Родик стигна до своето прво Вимблдон финале, и по земањето на првиот сет од актуелниот шампион Федерер, загуби во четири сета. Родик беше исфрлен во текот на 2004 година од УС Опен, во пет-сета во четвртфиналето против уште еден голем опслужувач, Јоаким Јохансон.Подоцна во септември во Бангкок тој го победи светскиот број 9 Марат Сафин од Русија, со 7-6 (1), 6-7 (7), 7-6 (2). На Летните олимписки игри во 2004, Родик загуби од Фернандо Гонсалес од Чиле, освојувачот на бронзен медал, во третото коло. Во ноември, тој ги победи светскиот број 7, Тим Хенман од Велика Британија со 7-5, 7-6 (6), светскиот бр.4, Сафин, 7-6 (7), 7-6 (4), и светскиот бр 6, Кориа со 7-6 (4), 6-3.Подоцна истата година, Родик се здружи со Марди Фиш и Боб и Мајк Брајан од САД за време на Дејвис Купот, тим кој загуби од Шпанија во финалето во Севиља. Родик изгуби сингл натпревар против Рафаел Надал, кој во наредната година ќе победи на Францускиот Опен. Кон крајот на 2004 година, Родик го отпушти својот осумнаесет месечен тренер, Бред Гилберт, и го ангажираше асистентот на Дејвис купот, тренерот Дин Голдфајн. Родик заврши во 2004 година рангиран како светски број 2, број 1 на САД, и играч со најмногу асови (1.017). Во 2004 година, Родик ги спаси неговите колеги,тенисерот Сјенг Шалкен и други гости (вклучувајќи ги и блиските пријатели Бен Кампеци и Дин Монро) од хотелски оган.

A cartoon centipede reads books and types on a laptop.
Родик во Вашингтон, 2007 година

Првата победа на Родик на турнир во 2005 година беше на САП Опен во Сан Хосе, Калифорнија, каде што тој стана првиот кој го освоил тој турнир последователно, по Марк Филипусис во 1999 и 2000 година. Високо рангираниот Родик го порази Кирил Саулинер со 6-0, 6-4 во 50 минути, прв случај на првенството од времето кога Артур Еш го совлада Гуљелмо Виљас во 1975 година. Во март го победи Светскиот број 7,Карлос Моја со 6-7 (4), 6-4, 6-1. Во април, Родик победи во САД во машкото првенство на земјена подлога, бранејќи ја титулата што ја освои во 2001 и 2002 година (Тој загуби во 2003 година од Агаси, а во 2004 година од Томи Хас.). Во мај, Родик имаше меч топка против шпанецот Фернандо Вердаско. Вердаско се обидуваше да ја спаси меч топката на негов сервис, кога линискиот судија погрешно го прогласи сервисот за аут. Доколку овој повик беше правилен, Родик ќе победеше на натпреварот. Родик му покажа на судијата, укажувајќи му на јасениот белег од топката на земјата, што покажуваше дека топката е внатре, и повикот беше консеквентно променет. Вердаско продолжи со намера да победи на натпреварот. На Францускиот Опен, Родик загуби од нерангираниот аргентинец Жозе Акасусо во вториот круг, и на Вимблдон, Родик загуби од Федерер во финалето втора година по ред. Во август, тој го победи Светскиот број 3 Лејтон Хјуит, со 6-4, 7-6 (4) на Мастерс турнирот во Синсинати од серијата. На САД Опен, Родик беше поразен од Светот број 70 Жил Милер во првиот круг. Последниот пораз на Родик во првиот круг на САД Опен беше во 2000 година. На Големата награда на Тенис д Лион, Родик го победи Гаел Монфис со што го заврши турнирот без да изгуби сет или некој да му го пробие сервисот.

Нов тренер[уреди | уреди извор]

Прв АТП настан на Родик во годината му беше на Австралија Опен. Таму тој стигна до четвртата рунда, пред да биде исфрлен од нерангираниот и евентуалниот финалист,Маркос Багдатис. На француското Отворено првенство Родик се откажа во првиот круг, по претрпените повреди на ногата за време на натпреварот. Две недели подоцна на Вимблдон, Родик беше исфрлен во третото коло од британската надеж Енди Мареј. Оваа загуба предизвика пад на Родик под топ 10 за првпат од 2002 година. По Вимблдон, Родик започна со работа со нов тренер, тенис-легендата Џими Конорс. На неговиот прв натпревар со овој нов тренер, Родик стигна до финалето на Индијанаполис пред да загуби од својот добар американски пријател и соработник, Џејмс Блејк. Неговото повторно оживување, конечно, дојде во Мастерот во Синсинати, каде што тој го освои турнирот со победата над Хуан Карлос Фереро во финалето, со што ова беше првиот Мастер кој тој го доби од 2004 година. На САД Опен, Родик лесно ги освои своите први два натпревари против Флоран Сера и Кристијан Плес. Тој потоа одиграа трилер, натпревар во пет сета против Фернандо Вердаско, освојувајќи 6-2 во последниот сет. Потоа, тој го победи Бенџамин Бекер, кој претходно извојува огромна победа против неодамна пензионираниот Андре Агаси. Во четврт-финалето, Родик го победи Лејтон Хјуит,одмаздувајќи се за неговата загуба во 2001, со 6-3, 7-5, 6-4. Сега во полуфиналето за првпат откако ја освои титулата во 2003 година, Родик играше против Михаил Јужни, и го победи со 6-7, 6-0,7-6, 6-3. Во финалето на еден Гренд слем, за првпат по Вимблдон, една година пред тоа,Родик требаше да игра против светскиот број 1 Федерер. Тој сепак загуби, со 2-6, 6-4, 5-7, 1-6. Тој потоа се квалификуваше за Тенис Мастерс Купот на крајот од годината, каде што го победи светскиот бр 4 Иван Љубичиќ од Хрватска со 6-4, 6-7 (9), 6-1, но загуби во елиминациониот круг од светскиот број 1 Федерер со 6-4, 6-7 (8), 4-6 во тешка битка во три-сета. Родик влезе на Австралија опен во 2007 година како шести носител. Во своето прво коло,тој го загуби маратонскиот тајбрејк во првиот сет со 20-18, но на крајот победи на натпреварот во четири сета против Жо-Вилфред Цонга од Франција.Родик го победи 26-тиот носител Марат Сафин во третото коло, а 9-тиот носител Марио Анчиќ во пет сета во четвртата рунда од натпреварот. Родик го освои четвртфиналето на натпреварот против својот американски колега Марди Фиш со 6-2, 6-2, 6-2. Неговиот настап беше прекинат во полуфиналето од светскиот број 1 Федерер,кој го победи во три сета со 6-4, 6-0, 6-2, правејќи го резултатот помеѓу него и Федерер на нивните средби 1-13 за Федерер. Во првиот круг на Дејвис купот, Родик му помогна на САД во поразот на Чешката Република, победувајќи ги неговите противници во сингл натпреварите, Иво Mинар и Томаш Бердих. Родик достигна најмалку две полуфиналиња од неговите следни два турнири. Тој го порази Енди Мареј во полуфиналето на ПСА Опен во Сан Хосе, Калифорнија, реприза на 2006 година. Родик го победи Мареј, тогаш во полуфиналето на Регионалното Морган Киган првенство и Селуларното Јужно првенство во Мемфис, Тенеси, пред да загуби во финалето од актуелниот шампион Томи Хассо 6-3, 6-2. Стигнувањето до финалето, сепак, му овозможи на Родик да го претекне Николај Давиденко во борбата за светското место број 3,неговата прва недела во првите три од 6 март 2006. На првиот АТП турнир од Мастерс серијата од годината, по победата над светскиот број 8 Љубичиќ со 6-4, 6-7(9), 6-1, Родик стигна до полуфиналето на Пацифик Лајф Опен во Индијан Велс, Калифорнија, каде изгуби од светскиот број 2, Рафаел Надал со 6-4, 6-3.

Серија на повреди[уреди | уреди извор]

Родик тогаш играше на Мастерсот во Мајами, каде што се повлече од својот четвртфинален натпревар против Енди Мареј поради повредата на левото колено. Родик потоа му помогна на САД во поразот против Шпанија и да премине во полуфиналето на Дејвис купот, победувајќи во неговиот сингл натпревар против Фернандо Вердаско со 7-6 (5), 6-1, 6-4. Сепак, Родик повторно ја влоши повредата на левото колено за време на Дејвис Купот, а потоа беше принуден да се повлече од Земјеното првенство во Хјустон, Тексас. Родик, исто така,најави дека ќе се повлече од Мастерсот во Монте Карло, повикувајќи се на повреда.Неговиот следен турнир беше на Интернационали ди Италија. По олеснувањето од првиот круг, тој го доби својот прв натпревар против Гастон Гаудио, каде што ги зачува сите три брејк-топки и ‟испука‟ девет асови. Сепак, тој не можеше да го запре Хуан Игнасио Чела во третото коло, губејќи со 6-0, 6-4. Родик потоа се повлече од турнирот во Мастерс серијата во Хамбург, бидејќи, според неговото мрежно место, тоа било за него потребно време за физички да се подготви за претстојните натпревари на Францускиот Опен. Родик беше трет носител на Францускиот Опен, но беше елиминиран уште во првиот круг од страна на рускиот тенисер Игор Андреев во четири сета со 6-3, 4-6, 3-6, 4-6. Родик победи на Стела Артоа првенството по четврти пат кога го победи Никола Maут во финалето со 4-6, 7-6 (7), 7-6 (2). На Вимблдон, Родик беше трет носител и се сметаше за еден од фаворитите пред-турнирот веднаш зад Федерер и Надал.Тој стигна до четврт-финалето, откако победи против Џастин Гимелстоб од САД, Данаи Удомчок од Тајланд, Фернандо Вердаско од Шпанија, и Пол-Анри Метју од Франција. Во четврт-финалето, Родик загуби во пет сета во од Ричард Гаске од Франција со 4-6, 4-6, 7-6 (2), 7-6 (3), 8-6. Во текот на летната сезона на тврда подлога, Родик одигра четири турнири во четири недели. Родик стигна до полуфиналето на Индијанаполис Тениското првенство, каде што тој изгуби од Френк Данчевич од Канада со 6-4, 7-6 (1). Следната недела, сепак, Родик ја потврди неговата втора АТП титула на годината со освојувањето на Лег Масон Тенис Класик во Вашингтон, по третпат, кога тој го победи американскиот новодојденец Џон Изнер со 6-4, 7-6 (4). Тој потоа загуби во четврт-финалето на Роџерс купот во Монтреал од Новак Ѓоковиќ, а во третиот круг од Западната и Јужната Финансиската групација на Мастерс турнирот во Синсинати,Охајо од Давид Ферер од Шпанија. На САД Опен, Родик го порази Гимелстоб во првиот круг со 7-6 (6), 6-3, 6-3. Тој ги доби следните три натпревари, едниот во три сета а на другите два, неговите противници се откажаа. Во четврт-финалето, Родик уште еднаш загуби од Федерер со 7-6 (5), 7-6 (4), 6-2, со што неговиот рекорд во натпреварите со Федерер беше 1-14. Немаше рушење на сервис и имаше само еден брејк вкупно во првите два сета, кои беа на сервисот на Федерер. Две недели подоцна, Родик цврсто го водеше тимот на САД на Дејвис Купот за време на полуфиналниот пораз со 4-1 на Шведска. Родик победи на двата негови сингл натпревари, започнувајќи го походот со пораз над Јоаким Јохансон со 7-6 (4), 7-6 (3), 6-3, и со победата со 6-2, 7-6 (3), 6-4 над Џонас Бјоркман. Ова беше деветти пат во девете обиди на Родик за извојување на победа за американскиот тим. Родик тогаш ги насочи неговите сили кон Мастерсот во Мадрид, но се повлече, поради повреда на коленото. На неговиот следен турнир две недели подоцна во Лион, Франција, Родик загуби во првиот круг од Французинот Фабрис Санторо со 7-6 (5), 2-6, 6-4. Родик потоа се повлече од Мастерсот во Париз, при што доби казна од 22.600 $ за неисполнувањето на своите обврски во медиумите на турнирот. Во завршетокот на сезоната на Тенис Мастерс Купот во Шангај, Родик го победи светскиот број 4 Николај Давиденко со 6-3, 4 - 6, 6-2 во првиот круг, а потоа го порази светскиот број 7 Фернандо Гонсалес во неговиот следен натпревар за да стане првиот играч што се квалификувал за полуфиналето на турнирот. Во својот трет и последен круг од овој натпревар, Родик загуби уште еднаш од Федерер, со 6-4,6-2 по 15-ти пат во 16 натпревари во кариерата. Во полуфиналето, Родик изгуби со 6-1, 6-3 од шесто рангираниот Давид Ферер, кој ги освои сите три натпревари во неговата група. Ова беше трет пораз за Родик во полуфиналните натпревари во последните пет години во Тенис Мастерс купот (тој стигна до полуфиналето во 2003 и 2004 година, се повлече во 2005 година, и не успеа да победи во полуфиналето во 2006 година по 1-2 круг). Родик ја заврши годината со помагањето на САД при поразот над Русија и го освои во 2007 година Дејвис купот, негова 32-а победа во Дејвис купот, но прва од 1995 година. Родик ги освои своите натпревари против Димитри Турсунов со 6-4, 6-4, 6-2, пред Џејмс Блејк и Боб и Мајк Брајан да ја комплетираат победата. Со обезбеденото водство од 3-0, Родик одлучи да седи надвор од својот втор сингл натпревар. Родик почна силно во 2008 година, победувајќи го Љубичиќ со 6-3, 6-0, Сафин со 6-3, 6-3 за да стигне до ААМИ Јонг Класик финалето во четири последователни сезони. Во финалето тој го победи Багдатис со 7-5, 6-3 за победа на турнирот трета година по ред. Родик беше носител на шестото место на Австралија Опен во 2008 година. Во првиот круг, тој го победи Лукас Длоухи од Чешка со 6-3, 6-4, 7-5. Во вториот круг, тој го победи германецот Мајкл Берер со 6-2, 6-2, 6-4. Тој потоа изгуби од тенисерот рангиран на 29 место Филип Колшрајбер од Германија во третиот круг во натпревар во 5 сета со 4-6, 6-3, 6-7 (9), 7-6 (3), 6-8. И покрај поразот, Родик го држеше рекордот во својата кариера со 42 асови во еден натпревар. Родик ја освои својата 24 титула во кариерата и неговата 3-та титула на ПСА Опен во Сан Хосе, Калифорнија. Тој го порази чехот Радек Стефанек во два сета, со 6-4, 7-5. Следниот турнир на Родик беше на Тениското првенство во Дубаи. Тој стигна до полуфиналето со победата над светскиот број 2 Рафаел Надал од Шпанија со 7-6 (5), 6-2, неговата прва победа над Надал од втората рунда на САД Опен во 2004 година. Победата ја одбележа воедно и првата победа на Родик против играч рангиран меѓу првите два светски тенисери од јуни 2003 година. Тој стигна до финалето со победата над светскиот број 3 и шампионот на синглс натпреварите на Австралија опен во 2008, Новак Ѓоковиќ со 7-6 (5), 6-3 во полуфиналето. Со тоа што стигна до финалето, тој стана првиот Американец кој успеал да стигне до финалето од Тениското првенство Баркли во Дубаи во 16-годишната историја на турнирот. Во финалето тој го порази Фелициано Лопес со 6-7 (8), 6-4, 6-2, и ја освои својата 25 титула во кариерата. Тој никогаш не дозволи брејк на неговиот сервис во текот на целиот турнир.

Разделба со тренерот[уреди | уреди извор]

По четврт-финалниот натпреварот на Родик во Дубаи, тој најави дека ќе ја прекине двегодишната соработка со својот тренер, Џими Конорс. Конорс поднесе оставка, велејќи дека сака да помине повеќе време со своето семејство. Родик ќе продолжи да тренира со неговиот брат, Џон Родик. Тој потоа изгуби од поранешниот светски број 2, Томи Хас на Пацифик Лајф Опен во 2-риот круг,со 6-4, 6-4. Во 2008 година на Сони Ериксон Опен, Родик стигна до полуфиналето по победата над светскиот број 1 Федерер, со 7-6 (4), 4-6, 6-3 по еден час,откако и предложил брак на Бруклин Декер, со што неговиот резултат против Федерер стана 2-15. Родик стигна до 3-0 против топ-3 играчи во 2008 година. Родик загуби во полуфиналето од Николај Давиденко со 6-7 (5), 2-6. Следниот турнир на Родик беше Мастерс турнирот во Рим. Таму тој го изедначи својот најдобар резултат со стигнувањето до полуфиналето, каде што тој се повлече против Станислас Вавринка во првата средба на двајцата, заради повреда на грбот.

A cartoon centipede reads books and types on a laptop.
Добивање на 26-тата титула од неговата кариера во Кина, 2008 година

Родик беше принуден да се повлече во 2008 година од Француското Отворено првенство поради повреда на рамото. По една посета на лекар во Њујорк е утврдено дека тоа не беше ништо повеќе од воспаление на ротатор манжетната. Неговиот прв турнир по повредата на рамото беше на Артоа првенството, неговата годишна подготовка за Вимблдон, каде што беше шампион по освојувањето на титулата минатата година, една од четирите победи на турнирот. На турнирот, Родик ги порази Марди Фиш и Енди Мареј пред да загуби од евентуалниот шампион Надал во полуфиналето. Во 2008 година на Вимблдон, Родик доживеа пораз во 2-риот круг од србинот Јанко Типсаревич со 6-7 (5), 7-5, 6-4, 7-6 (4). Ова беше негово најрано излгување од Вимблдон. Родик беше поразен на Роџерс купот во третото коло од Марин Чилиќ,со 4-6, 6-4, 4-6. Тој беше принуден да се повлече од Мастерсот во Синсинати по повредата на вратот, што тој рече може да се предизвикани од лошото држење на телото за време на спиењето. Тој изјави во еден разговор дека повредите на вратот немале никаква врска со неговата повреда на рамото. Родик не учествуваше на Летните олимписки игри во 2008, за да се концентрира за УС Опен во 2008. Со цел да се подготви за САД Опен, Родик потоа играше на помалите турнири на тврда подлога во Опен серијата на САД, вклучувајќи ги и оние во Лос Анџелес и Вашингтон. На Кантривајд Класик во Лос Анџелес, Родик загуби од Хуан Мартин дел Потро во финалето, со 1-6, 6-7 (2). Во 2008 година на САД Опен, Родик го порази Фабрис Санторо во првиот круг со 6-2, 6-2, 6-2.Родик ги освои потоа наредните 3 натпревари против Ернесто Гулбис, Андреас Сепи, и Фернандо Гонсалес. Во четврт-финалето, Родик изгуби од светскиот број 3 и шампион на Австралија опен Новак Ѓоковиќ со 2-6, 3-6, 6-3, 6-7 (5) со што неговиот резултат помеѓу нив двајца беше 1-2 за Новак.

Успех во Азија[уреди | уреди извор]

Родик ја освои својата 26-та АТП титула во Пекинг во Кина Опен на 28 септември 2008 година. Тој го порази Дуди Села од Израел, со 6-4, 6-7 (6), 6-3.Победата беше дел од добрите резултати на Родик во Азија, откако стигна до полуфиналето на АИГ Јапонија Опен, каде што загуби од евентуалниот шампион Томаш Бердих, откако ја прокоцка предноста од 5-3 во третиот и одлучувачки сет. Во третото коло на Мастерсот во Мадрид тој загуби од французинот Гаел Монфис во три сета со 4-6, 6-3, 3-6. Две недели подоцна, Родик стигна до четврт-финалето на Мастерсот во Париз со победата над французинот Жил Симон,со 6-3, 7-5, пред да загуби од Жо-Вилфред Цонга. Поради неговиот настап на турнирот, Родик автоматски се квалификуваше за завршниот натпревар од сезоната на Тенис Мастерс Купот. На Мастерс Купот во Шангај, тој играше со Енди Мареј во својот прв круг и изгуби со 4-6, 6-1, 1-6. Тој тогаш требаше да игра со Федерер, но се откажа од својот настап, поради повреда на глуждот и беше заменет од страна на Степанек.

Враќање во форма во 2009 година[уреди | уреди извор]

Родик го најми Лери Стефанки за нов тренер и почна да работи со него на 1 декември 2008 година. Стефанки претходно ги тренираше Џон Мекинро, Марсело Риос, Евгениј Кафелников, Фернандо Гонсалес, и Тим Хенман. Под водство на Стефанки, и двајцата Риос и Кафелников се најдоа на Светското место бр 1, и Хенман и Гонсалес стигнаа до првите пет, вклучувајќи го и Австралија Опен во 2007 година каде како финалист заврши Гонсалес. Родик започна со официјалното натпреварување на турнирот во Катар Ексон Мобил Опен. Тој го порази Гаел Монфис во полуфиналето со 7-6, 3-6, 6-3 пред да загуби од Енди Мареј во финалето. На Австралија опен, Родик го победи Хавиер Mалис во вториот круг со 4-6, 6-2, 7-6 (1), 6-2. По победите над Фабрис Санторо и 21 носител Томи Робредо, Родик играше и со шампионот и светскиот број 3 Новак Ѓоковиќ во четврт-финалето. Ѓоковиќ се повлече во четвртиот сет, а заостануваше со 6-7 (3), 6-4, 6-2, 2-1, што му овозможи на Родик да стигне до четвртото полуфинале на Австралија опен во неговата кариера.Родик беше поразен таму од евентуалниот финалист Роже Федерер со 6-2, 7-5, 7-5.

A cartoon centipede reads books and types on a laptop.
Родик стигна до финалето на Вимблдон, но имаше разочарувачка игра во САД.

Неговиот следен турнир беше ПСА Опен во Сан Хосе, САД. Тој се спаси од три порази по ред против Томи Хас во четвртфиналето со победа од 7-5, 6-4, пред да загуби во полуфиналето од Радек Степанек за првпат во својата кариера со 3 - 6, 7-6 (5), 6-4. На Регионалното Морган Киган првенство во Мемфис, САД, Родик го победи австралијанецот Лејтон Хјуит во полуфиналето, со 2-6, 7-6, 6-4, со што стигна до финалето. Тој ја зеде својата прва титула на годината победувајќи го Степанек во финалето со 7-5, 7-5. Родик избра да не ја брани својата титула во Дубаи, со парична награда од $ 2 милиони, за да протестира против одбивањето на Обединетите Арапски Емирати да ѝ даде на израелката Шахар Пеер виза за тенис на женскиот настан. "Јас навистина не се согласувам со она што се случи таму ", изјави Родик. Родик одигра и на пролетните АТП Светски Тур Мастерс 1000 настани во САД. Тој беше седмаиот носител на БНП Парибас Опен во Индијан Велс. Тој го порази актуелниот шампион Ѓоковиќ во четврт-финалето со 6-3, 6-2. Неговиот поход беше прекинат од светскиот број 1 Рафаел Надал во полуфиналето со 6-4, 7-6 (4). Сепак, тој ја освои титулата во двојки со партнерот Марди Фиш. Тоа беше неговата четврта титула во двојки двојки во сите конкуренции како и на неговиот втор партнер Фиш. На Мастерсот во Мајами, Родик го победи деветтиот носител Монфис во четвртата рунда со 7-6 (2), 6-2 со што обезбеди место во четврт-финалето, каде што загуби од Федерер со 6-3, 4-6, 6-4. По пауза од тениските турнири за да се ожени, Родик се врати на теренот на АТП Светскиот Тур Мастерс 1000 на земјена површина во Мадрид. Во својот прв натпревар, Родик преживеа две меч топки во тајбрејкот во вториот сет за на крај да го порази Хас со 1-6, 7-6 (9), 6-4. Во четврт-финалето, Родик повторно загуби од Федерер со 7-5, 6-7 (5), 6-1. Родик го имаше својот најдобар резултат во кариерата на Француското Отворено првенство кога го победи Марк Жикел во третото коло. Тој загуби во четвртото коло од Монфис со 6-4, 6-2, 6-3. Извртениот глужд го принуди Родик да се повлече од неговиот полуфинален натпревар против Џејмс Блејк на АЕГОН првенството, во неговиот прв турнир на трева во годината. Тој беше шести носител на Вимблдон. Тој го победи Хјуит во четврт-финалето со 6-3, 6-7 (10), 7-6 (1), 4-6, 6-4, сервирајќи 43 рекордни аса во кариерата, и третиот носител Енди Мареј во полуфиналето, со 6-4, 4-6, 7-6 (7), 7-6 (5). Тој потоа изгуби од Федерер по третпат во финалето на Вимблдон со 5-7, 7-6 (6), 7 -6 (5), 3-6, 16-14. Родик беше пофален за неговиот настап и доби многу комплименти. Иако Родик го изгуби овој натпревар, тој постави рекорд за најголем број на добиени гејмови во финале на Вимблдон со 39. Ова беше нивна четврта средба во гренд слем финале, сите беа добиени од Федерер. Натпреварот постави рекорд за најдолго машко финале на гренд слем во историјата на 77 натпревари и најдолг петти сет во машко гренд слем финале. По натпреварот, кога беше запрашан за неговата маратонска изведба, Родик одговори: "Јас изгубив. " По силината на неговите перформанси на Вимблдон, Родик се врати во првите пет на 13 јули 2009 година. Родик се врати на теренот, како најдобро рангиран на АТП светската турнеја 500 на настанот во Вашингтон. Тој, Бенџамин Бекер го победи со 6-3, 6-2, а потоа Сем Кери со 7-6 (4), 6-4 со што ја освои својата 500 победа на АТП турнејата. Тој го порази Иво Карловиќ во четврт-финалето со 7-6 (4), 7-6 (5), и Џон Изнер со 6-7 (3), 6-2, 7-5 во полуфиналето.Во финалето, тој загуби од актуелниот шампион Хуан Мартин дел Потро со 3-6, 7-5, 7-6 (6), и покрај спасувањето на три меч топки. Родик одигра следната недела на АТП светската турнеја 1000, на настан во Монтреал, каде што беше петти носител. Тој го порази Игор Андреев со 6:1, 7:6 (3), а потоа светскиот бр.11 Фернандо Вердаско со 7-6 (2), 4-6, 7-6 (5), и во четврт-финалето го победи светскиот бр.4 Новак Ѓоковиќ со 6-4, 7-6 (4), подобрување на својот рекорд против Ѓоковиќ на 4-2 (3-0 во 2009). Тој потоа изгуби од светскиот бр.6 Хуан Мартин дел Потро со 4-6, 6-2, 7-5 во полуфиналето и покрај тоа што имаше меч топка. Со овој пораз тој го спушти својот рекорд против Дел Потро на 0-3 (0-2 во 2009). Родик следната година играше на АТП Светските Турнири 1000 во Синсинати, каде што беше петти носител. Тој загуби од Сем Кери со 7-6 (11), 7-6 (3) во својот прв натпревар, откако прими олеснување во првиот круг. Родик влезе на САД Опен како 5-ти носител. Во неговиот прв круг од натпреварот, го победи германскиот ветеран Бјорн Пау со 6-1, 6-4, 6-2. На 3 септември 2009 година, за време на УС Опен, тој се соочи со Французинот Марк Жикел и победи со 6-1, 6-4, 6-4, додека неговите родители и сопругата го гледаа од трибините. Во 3тото коло, тој беше елиминиран од американскиот колега Џон Изнер со 7-6 (3), 6-3, 3-6, 5-7, 7-6 (5). Иронично, тој го загуби својот сервис само еднаш во текот на натпреварот, како што беше случајот на финалето на Вимболдон. Следниот турнир на Родик во 2009 година беше Кина Опен во Пекинг каде што тој беше шампион. Во шокантен натпревар тој беше поразен во првото коло од квалификациите од полскиот светски бр.143 Лукаш Кубот со 2-6, 4-6. Тој, исто така играше во двојки на настанот, заедно со Марк Ноулс. И двајцата стигнаа до финалето, губејќи од Боб и Мајк Брајан со 6-4, 6-2. Родик беше принуден да се повлече од неговото прво коло во 2009 година на Мастерсот во Шангај против Станислас Вавринка додека водеше со 4-3. Подоцна беше објавено дека Родик ќе се врати во САД за да побара лекарска помош за повредата на левото коленото. Уште еднаш, тој се квалификуваше на Мастерсот во Лондон на крајот од годината обезбедувајќи го шестото место. Сепак, Родик се повлече од Валенсија Опен 500, во 2009 година, БНП Парибас Мастерот за 2009 година и од Баркли АТП светската турнеја во финалето поради повредата од која тој страдше на Мастерсот во Шангај. Тој заврши во 2009 како седмо рангиран тенисер во светот.

Пад во играта и пад на рејтингот[уреди | уреди извор]

Родик ја започна својата кампања за 2010 на Австралија Интернешнал, како најдобро рангиран. Во финалето, Родик го победи шампионот Радек Степанек со 7-6 (2), 7-6 (7) за својата прва АТП титула од февруари 2009 година, и со тоа 2010 е десетта по ред сезона со најмалку една АТП сингл титула. Родик играше заедно со Џејмс Блејк во двојки во машка конкуренција и стигна до полуфиналето пред да загуби од евентуалните шампиони Џереми Чарди и Марк Жикел. Родик најави дека нема да ги претставува САД во Дејвис купот во сезоната 2010. Родик влезе во 2010 година на Австралија опен како седмо рангиран. Тој загуби во четврт-финалето од Марин Чилиќ, и покрај тоа што се врати од загуба во два сета додека се бореше со очигледната повреда на рамото, со 7-6 (4) 6-3 3-6 2-6 6-3. Тој потоа играше во 2010 на САП Опен, каде што, во полуфиналето тој го загуби првиот сет со 2-6 од Сем Кери но се врати за освојувањето на финалето во два сета во тајбрејк со 7-6 (5), 7-6 ( 4) и стигна до финалето каде што загуби од Фернандо Вердаско со 6-3, 4-6, 4-6. Тој потоа влезе во 2010 година на Регионалното Морган Киган првенство каде што загуби во четврт-финалето во реваншот на полуфиналето од Сан Хосе од Сем Кери со 5-7, 6-3, 1-6. Играше во 2010 на БНП Парибас Опен во Индијан Велс, и Родик отиде до полуфиналето, каде што тој се соочи со Робин Содерлинг, и покрај 0-2 рекордот против него, го победи со 6-4, 3-6, 6-3. Родик загуби од Иван Љубичиќ со 7:6 (3), 7-6 (5) во финалето. Ова беше прво финале на Мастерс за Родик, од Мастерсот во Синсинати во 2006 и исто така финале во САД. Во 2010 на Сони Ериксон Опен Родик ги победи Игор Андреев, Сергиј Стаковски, Бенјамин Бекер, и Николас Алмагро. Во полуфиналето тој го победи 4то рангираниот Рафаел Надал со 3-6, 6-4, 6-4 за да стигне до своето четврто финале на годината.Во финалето Родик ја освои неговата втора Сони Ериксон Опен титула по победата над Бердих, со 7-5, 6-4. Ова беше 29-ти наслов на Родик во 49 финалиња, 5-ти на АТП Мастерс 1000 титула, и прва Мастерс 1000 титула од 2006 година. Родик се повлече од Рим поради лични причини и од Мадрид, поради стомачен вирус. Родик потоа загуби во третото коло на Францускиот Опен во 2010 година од Тејмураз Габашвили во три сета, со 6-4, 6-4, 6-2. Родик го претрпе неговиот најран излез во 2010 на АЕГОН првенството во Квинс клубот на 10 јуни 2010 година, каде што изгуби со 6-4 7-6 од Дуди Села во третото коло.

A cartoon centipede reads books and types on a laptop.
Родик во САД 2010 г.

Во 2010 година на Вимблдон Родик беше петти носител што беше две места повисоко од неговото седмо на АТП ранг-листата. Но, беше поразен во четвртата рунда од Лу Јен-Шин од Тајван во пет сета, губејќи со 6-4, 6-7 (3), 6-7 (4), 7-6 (5), 7-9. Како и неговиот финален натпревар со Роже Федерер претходната година, му беше скршен сервисот само еднаш во текот на натпреварот, во петтиот сет. Родик следната година доби вајлд карта за да игра во Атланта на Тениското првенство, првиот настан од САД Опен серија, каде што тој беше рангиран на врвот. По добивањето на олеснување во првиот круг, тој го победи Ражив Рам во вториот круг со 6-1, 6-7 (1), 6-3, а Хавиер Малис во четвртфиналето со 4-6, 6-3, 6-4. Тој беше елиминиран во полуфиналето од неговиот добар пријател и евентуалниот шампион Марди Фиш со 7-6 (5), 6-3. Негов следен турнир беше во Вашингтон, каде што загуби во кругот на 16 играчи од Жил Симон со 6-3, 6-3. Со таа загуба тој испадна од топ-десет за првпат по 2006 година, а како единствен американец во првите десет, значи дека за првпат од почетокот на АТП светската ранг-листа, немаше американец во првите десет. Родик потоа се повлече од Мастерсот во Канада поради болест, што го спушти неговиот пласман на 13 место, за првпат од 2002 година. На 14 август 2010 година, Родик откри дека тој бил дијагностициран со мононуклеоза, истата болест што ја имаше неговиот соперник Роџер Федерер во 2008 година, иако тој изјави дека неговиот лекар смета дека болеста била во нејзините подоцнежни фази, тој комплетно ќе се излекува наскоро. На Мастерсот во Синсинати, го победи светскиот бр.5 Робин Содерлинг со 6-4, 6-7 (7), 7-6 (5) за да стигне до четврт-финалето, каде што го победи вториот носител Новак Ѓоковиќ со 6-4, 7-5; оваа победа беше за Родик четврта по ред над Ѓоковиќ, што го подигна неговиот резултат против Ѓоковиќ на 5-2, и му обезбеди враќање на Родик на светската топ-десет ранг-листа. Во полуфиналето, Родик се соочи со американскиот колега Марди Фиш, но изгуби со 4-6, 7-6 (3), 6-1, и не успеа добро да сервира на натпреварот на резултат од 5-3 во вториот сет. Во првиот круг на САД Опен во 2010, Родик го победи Стефан Роберт со 6-3, 6-2, 6-2 на неговиот 28 роденден. Во 2-риот круг, Родик беше поразен од страна на Јанко Типсаревич од Србија во 4 сета: 6-3, 5-7, 3-6, 6-7 (4), губејќи за првпат во вториот круг од САД Опен. Родик беше десетти носител во Шангај во 2010 година на Ролекс Мастерс 1000. Во првиот круг Родик го победи Филип Колшрајбер по неговото откажување во вториот сет (3-6, 1-2). Родик се соочи со Гилермо Гарсија Лопес во второто коло. Водејќи со 6-3, 2-3, Родик беше принуден да се откаже од неговиот натпревар поради повреда на препоните. Во 2010 на Давидоф Швајцарскиот Индорс во Базел, Родик беше четврти носител. Тој ги порази сонародникот Сем Кери, Андреј Голубев и Давид Налбандијан, заработувајќи полуфинален натпревар против Роџер Федерер, прва нивна средба од 2009 година, на Вимблдон финалето. Тој загуби од Федерер, со 6-2, 6-4. На Мастерсот БНП Парибас, Родик беше осмо рангиран и доби олеснување во првиот круг. Тој се упати кон четврт-финалето со победите над Јарко Ниеминен и Ернестс Гулбисин во вториот и третиот круг. Родик потоа падна на светскиот бр.5 Робин Содерлинг во два сета со 5-7, 4-6. Со тоа што Фернандо Вердаско не успеа да стигне до финалето, Родик автоматски се квалификуваше за Баркли АТП светска турнеја, осма година по ред. Иако тој испадна од топ десет на АТП ранг-листата, поради неговото рано излегување од УС Опен, со неговата победа над Гулбис во Париз тој го утврди неговото враќање во топ-десет на крајот од оваа година, што ги прави него и Федерер единствени играчи кои успеале да се одржат до крајот на годината во топ-десет на АТП ранг-листата од 2002 до 2010 година. Родик го одигра својот финален турнир на годината на Баркли АТП светска турнеја. Родик беше ставен во групата А заедно со Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ, и Томаш Бердих. Родик ги загуби сите негови натпревари со Надал, 6-3, 6-7 (5), 4-6, Бердих, 5-7, 2-6 и со Ѓоковиќ, 2-6, 3-6. Родик ја заврши годината како светски бр.8, неговата осма по ред сезона како завршува во првите десет. Родик освои две титули во 2010 и беше второпласиран во Сан Хосе и Индијан Велс. Родик, исто така, се квалификуваше за првенствата на крајот на годината, негова осма по ред сезона на квалификациите. Оваа сезона Родик стигна до финалето на Мастер турнирот од серијата 1000 (подвиг кој не го сторил од 2003) во Индијан Велс и Мајами, исто така, и ја овои својата прва титула од Мастерс серијата 1000 по неговата победа во Синсинати во 2006 година. Родик најави дека ќе игра за американскиот Дејвис Куп тим следната сезона.

2011[уреди | уреди извор]

Родик ја започна својата кампања за 2011 во Бризбејн како 2-ро рангиран и актуелен шампион. Во воведната рунда, Родик го победи австралијанецот Маринко Матошевич со 6-3 6-2. Во вториот круг, Родик сервираше 15 асови против Александар Долгополов со 6-4 6-1 за победа. Во четврт финалето Родик го собори петтиот носител, турчинот Маркос Багдатис со 6-2, 6-3 за победа. Родик потоа продолжи и го порази Кевин Андерсон од Јужна Африка со 6-2 4-6 6-2 во полуфиналето, пред да биде поразен со 6-3 7-5 од страна на шведскиот бр.1 Робин Содерлинг во финалето. На Австралија Опен, Родик беше рангиран на 8 место. Тој го порази Јан Хајек со 6-1, 6-2,6-2. Во вториот круг го победи русинот Игор Куницин со 7-6, 6-2, 6-3. Во третиот круг го победи холанѓанецот Робин Хасе со 2-6, 7-6, 6-2, 6-2. Во следниот круг, Родик загуби од швајцарецот Станислас Вавринка со 3-6, 4-6, 4-6. Тој потоа го освои Регионалното Морган Киган првенство, победувајќи го Милош Раонич во финалето со 7-6 (7), 6-7 (11), 7-5, заедно со Ричард Беранкис со 4-6, 6-2, 6-3, Јанко Типсаревич со 6-1, 7-6 (8), Лејтон Хјуит со 4-6, 6-3, 6-4 и Хуан Мартин дел Потро со 6-3, 6-4. Родик ја започна својата кампања за Дејвис купот за САД против Чиле. Тој се соочи со Никола Масу и го порази во 4 сета со 6-2, 4-6, 6-3, 6-4. Тој потоа се соочи со Пол Капдевил за да се радува на победа на САД со победа во 4 сета 3-6, 7-6 (7-2), 6-3, 6-3. Родик го подобри својот рекорд со 12-0 во Дејвис купот. Неговата следна задача во Дејвис купот против Шпанија ќе биде во неговиот роден град Остин, Тексас, во јули. Во 2011 на БНП Парибса Опен, ги победи сонародниците Џејмс Блејк и Џон Изнер во два сета, пред да падне на Ричард Гаске во четвртата рунда 6-3, 7-6 (5). Во 2011 година на Сони Ериксон Опен, како актуелен шампион Родик изгуби од Пабло Куевас во вториот круг, по добивањето на олеснување со 6-4, 7-6 (4), што значи пад на светското место бр. 14, негов најнизок пласман уште од јуни 2002 година, кога тој го имаше истиот ранг. Во 2011 на Сони Ериксон Опен, Родик доби олеснување во 1 круг, но падна во второто коло на аргентинецот Пабло Куевас со 4-6, 6-7 (4-7). Со оваа загуба Родик ќе падне до број 14 во ранг-листата, што го прави втор најдобро рангиран американец во тенисот зад Марди Фиш. Родик тогаш ќе започне со неговата сезона на земјена површина во Мадрид во 2011 година, но тој ќе изгуби во првото коло од квалификациите од италијанецот Флавио Кипола во 3 сета со 4-6, 7-6 (9-7), 3-6. Родик ќе продолжи да се загрева за француското Отворено првенство во Италија на Меѓународното БНЛ натпреварување, но загуби во првото коло вторпат по ред од Жил Симон од Франција со 3-6, 3-6. Тој ќе се здружи со Марди Фиш за да играат двојки во Рим, и влегоа во финалето пред Родик да мораше да се повлече поради повреда на рамото. Родик исто така, ќе се повлече од Ница Опен во Франција и од Францускиот Опен за 2011 откако не успеа да се опорави од неа.

Прекари и однесување на терен[уреди | уреди извор]

Родик често се нарекува "А-Род", осврнувајќи се на неговиот прв иницијал и почете првите три букви од неговото презиме. Родик е познат по честите испади против судиите на теренот, и често користи зафрканции на терените и во интервјуата. Негов најпознат испад беше за време на неговото 3 коло на Австралија Опен во 2008 година, каде што го навреди судијата Емануел Џозеф.

Опрема[уреди | уреди извор]

Родик ја користи прекината верзија на Баболат Пјур Драјв, продолжен рекет до 27,5 инчи. Самиот рекет е многу прилагоден со дополнителна тежина, сместена во главата со употреба на лента од олово. Рекетот резултира со експонати на поголема рамнотежа и поголем замав отколку продажниот модел со повисока вкупна тежина, иако ова е слично на моделот што го одобри на околу 12мл. Измените од овој вид се нормални за професионални играчи. Рекетите на Родик се насликани да личат на Пјур Драјв Родик Плус со Кортекс со цел да се рекламира моделот кој Баболат го продава. Кортексот е особено видливо насликан врз рекетите. За маркетиншки цели Родик Пјур Драјв ги поддржува Родик ГТ Плус Кортекс рекетите, со негов потпис и специјално дизајнирани за него од страна на спонзорот за рекети Баболат, што е малку потжок (11.9 oz), поцврст (Баболат РДC индекс 72), и поголем (27,5 ") од стандардната Пјур Драјв серија (11.3 мл,Баболатt РДC 71, 27). Рекетите се дизајниран за силен сервис, поради нивната тежина, крутост,и должина. Според Тениското складиште, тој е најдобар за оваа намена.Неговите жици се со сопствен хибрид (РПМ Експлозија + ВС Гут). Родик претходно користел Баболат Про Хрикејн Тур и Баболат Ривенџ (само за кратко време), како негова мрежа, сè додека не почнаа да ги користи новите жици на Баболат, РПМ експлозија. Тензијата на Родик варира, тој има жици со околу 65 лбс. Родик исто така ги користи Баболат Пропулс II тениските чевли, кои се дел од неговата опрема со потпис.За време на натпреварите, Родик носи маици, кратки панталони, и капи произведени за него од страна на Лакост.

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Сервисот на Родик е познат по својата моќ, обично сервира со околу 130-150 километри на час (209 ~ 242 км / ч), кои ги користи за да заработи бодови, со слободен ас. Омилен удар на Родик му е оф-форхендот што тој го користи во комбинација со неговиот широк удар. Во минатото, Родик често го користеше неговиот оф-форхенд, оттогаш приспособен за да создаде бодови. Тој обично цели на двете страни да добие асови. Како и за неговиот втор сервис, тој обично употребува тежок удар за сервис, а потоа се обидува да користат различни обрти, делови, и агли за да го отфрли неговиот противник. Тој забележано користи оклопни топ спина на двата негови сервиси и неговиот сервис веројатно е највисоко што некој би можел да сервира. Родик исто така повремено ја користи сервис и волеј тактиката на двата сервиси за да го изненади својот противник, иако тој воопштено сака да остане во близина на основната линија. Тој има развиено поголема игра на основната линија на целиот терен, во споредба со агресивниот стил на игра од почетокот на својата кариера. Според новиот тренер Лери Стефанки, тој е во најсилната форма од неговата кариера, како и тоа што развил најдобри волеј вештини. Иако бекхендот на Родик му е сè уште слабост и денес, се смета дека е подобрен во 2009 година под водство на Стефанки.

Медиумски настапи[уреди | уреди извор]

На 5 април 2002 година, Родик беше гостин-ѕвезда на телевизиското шоу "Сабрина, тинејџерската вештерка " глумејќи се самиот себеси. Во првата епизода, Сабрина го повика, па можеше да ѝ даде тенис лекции. Родик се појави на Лејт Најт Шоуто со Крег Килборн, во 2002 и 2003 година, на Лејт Најт Шоуто со Дејвид Летерман во 2003 и 2009 година, Лејт Најт со Конан О'Брајан, и во живо со Риџис и Кели во 2003 година, Џими Кимел Лајв во 2004 и 2005 година, Тунајт Шоу со Џеј Лено во 2005 и 2007 година, и на шоуто со Елен Деџенерис во 2006 година. Родик исто така се појави во Фрајдеј Најт со Џонатан Рос во 2007 и 2010 година. Родик беше домаќин на Сатрдеј Најт лајв на 8 ноември 2003 година, со што стана втор професионален тенисер кој бил домаќин (Крис Еверт беше прв). Родик, исто така, се појави во 2004 година во епизода на Ен Робинсон верзијата на Најслаба алка, но заврши како изгласан за излегување. Родик е во рекламата ‟Ова е Спортски центар‟ со Стјуарт Скот, во која тој се соочува со еден херој поради тоа што тој не го нарекол "А-Род", и го прашува "Дали Алекс Родригес те натерал на ова?" Скот одговори: "Кој?" Родик вели: "А-Род! "Скот добива подмолен изглед на лицето, и Родик си заминува запрепастен. Во јунското издание на машкиот Фитнес магазин се појавува еден напис за Родик. На насловната, тенискиот ас е снимен во маица, која ги истакнува неговите содржајни масивни, мускули,бицепсот и крупното рамо како и градните мускули. Сликата предизвика големи онлајн шпекулации дека списанието го сменило ликот на Родик,под сомнеж дека самиот Родик го побарал тоа. Родик се пошегува дека Надал ја видел сликата, и дека си ги побарал своите раце назад. Во март 2009 година, Енди Родик се појави во "Спид Филс Бетр" музички спот за пејачот и текстописец Мајкл Толчер. Други спортисти вклучени во видеото се Аманда Берд, Бери Сандерс,Кими Меисинер, и Рик Анкил. Енди Родик играше тенис користејќи тиган наместо рекет за книгата "Енди Родик ме победи тиган" од Тод Галагер. Во 2011 година, Родик се појави на крајот на филмот ‟Само продолжи понатаму‟, како новиот љубовник на невестата во филмот (кој го игра Бруклин Декер, неговата вистинска жена).

Награди и рекорди[уреди | уреди извор]

Во 2004 година, Родик го имаше најбрзиот севис во професионалниот тенис: 249,4 км / h (155 mph) за време на полуфиналниот натпревар на Дејвис купот со Владимир Волчков на тврда подлога во Чарлстон. Претходно таа година, Родик имаше најбрз сервис во историјата на УС Опен. 244 км / ч (152 мнч) против американските Сковил Џенкинс. Родик исто така ја освои во 2004 година забележителната награда за најдобар машки тенисер. Истата година тој ја освои Артур Еш Хуманитарната награда на годината поради неговите добротворни напори, кои вклучуваат: собирање на пари за преживеаните од цунамито во Индискиот Океан по земјотресот во 2004, како и и други активности; даде и на аукција неколку рекети и автограми за да собере пари за УНИЦЕФ, и ја создаде Енди Родик фондацијата за да им помогне на младите под ризик. Фондацијата е делумно финансирана преку продажбата на сините алки на кои е впишано "Нема компромис", инспирирана од жолтата алка ‟Живеј цвртсо‟ на Ленс Армстронг. Во 2007 година Родик и Енди Родик Фондацијата беа наградени од страна на Артур Еш Институтот за урбано здравство. Родик е првиот машки тенисер што некогаш ја примил наградата.