Јирген Мелцер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јирген Мелцер
Земја Австрија
Место на живеењеДојч-Ваграм, Австрија
Роден на22 мај 1981(1981-05-22)(42 г.)
Роден воВиена, Австрија
Спорт Тенис
Висина&100000000000001830000001,83 м
Професионалец1999
Игра со• лева рака
• дворачен бекхенд
Заработка$ 9,734,956
Поединечно
Победи-порази344–329
Титули5
Највисок пласманБр. 8 (18 април 2011)
Сегашен пласманБр. 113 (14 септември 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен4К (2011)
Ролан ГаросПФ (2010)
Вимблдон4К (2010, 2013)
УС Опен4К (2010)
Други турнири
Олимписки игриЧФ (2008)
Во двојки
Победи-порази296–240
Титули13
Највисок пласманБр. 6 (13 септември 2010)
Сегашен пласманБр. 43 (14 септември 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенПФ (2005)
Ролан ГаросПФ (2005)
ВимблдонП (2010)
УС ОпенП (2011)
Мастерс купДруги турнири во двојки
WTA ChampionshipsГФ (2010, 2011)
Резултати на Гренд Слемови
ВимблдонП (2011)
УС Опен1К (2012)
Ажурирано на: 14 септември 2015.

Јирген Мелцер (роден на 22 нај 1981 г. во Виена) е австриски професионлаен тенисеер. Негово највисоко место на АТП листата било 8. место кое го постигнал во април 2011. Негово највисоко место во двојки било 6. место кое го постигнал во септември 2010. Тој во секојдневниот живот е деснак, но игра тенис со левата рака. Неговиот помлад брат, Герлад Мелцер, исто така е тенисер.

Во 1999 година, тој бил јуниорски шампион на Вимблдон. Негов најдобар Гренд слем резултат во сениорска конкуренција e пласманот во полуфиналето на Отвореното првенство на Франција 2010, во кое загубил од Рафаел Надал, откако претходно во четвртфиналето со пресврт го победил Новак Ѓоковиќ.[1] Тој останува единствениот играч кој се вратил од негатива од 0–2 во сетови и го победил Ѓоковиќ.

Во двојки, тој ги освоил Вимблдон 2010 и Отвореното првенство на САД 2011 заедно со Филип Печнер, а исто така освоил и една Гренд слем титула во мешани двојки, титулата на Вимблдон 2011 заедно со неговата поранешна жена Ивета Бенешова.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Мелцер е роден во Виена, а живее во Дојч-Ваграм, Австрија. Тој зборува германски, англиски и француски јазик. Неговиот татко, Рудолф е стопанственик, кој во периодот од 1998 до 2001 година бил градоначалник на Дојч-Вагграм, додека пак неговата мајка, Михаела, работи како продавачка. Неговиот помлад брат Гералд Мелцер исто така е тенисер и тие двајца заедно одиграле неколку турнири во двојки, но исто така играле еден против друг во квалификациите на Вимблдон 2015. Нивни тренер е Маркус Хипфл.

На 14 септември 2012, Мелцер се оженил со чешката тенисерка Ивета Бенешова, која додека биле во брак го носела неговото презиме. Парот се развел во март 2015 година.

Во детството, негови тениски идоли биле Стефан Едберг, Михаел Штих и Патрик Рафтер. Мелцер е навивач на фудбалските клубови Баерн Минхен и Австрија Виена.

Кариера[уреди | уреди извор]

Јуниор[уреди | уреди извор]

Мелцер започнал да игра тенис на 9-годишна возраст. Во 1999 година, тој го освоил јуниорскиот Вимблдон, победувајќи го Кристијан Плес во финалето. Како, јуниор, негов највисок пласман на јуниорската ранг листа било 26. место кое го постигнал во декември 1998. Во двојки, тој највисоко бил рангиран на 24. место.

Јуниорски Гренд Слем резултати:

Австралија Отворено првенство на Австралија: 3. коло (1999)
Франција Отворено првенство на Франција: 1. коло (1998)
Обединето Кралство Вимблдон: Победник (1999)
САД Отворено првенство на САД: 2. коло (1998)

Големи финалиња[уреди | уреди извор]

Во двојки: 2 (2 титули)[уреди | уреди извор]

Исход Година Гренд слем Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 2010 Вимблдон Трева Германија Филип Печнер Романија Хорија Текау
Шведска Роберт Линдстет
6–1, 7–5, 7–5
Победник 2011 Отворено првенство на САД Тврда Германија Филип Печнер Полска Мариуш Фирстенберг
Полска Марќин Матковски
6–2, 6–2

Мешани двојки: 1 (1 титула)[уреди | уреди извор]

Исход Година Гренд слем Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 2011 Вимблдон Трева Чешка Ивета Бенешова Индија Махеш Бупати
Русија Елена Веснина
6–3, 6–2

АТП Мастерс финалиња[уреди | уреди извор]

Во двојки: 2 (1–1)[уреди | уреди извор]

Исход Година Мастерс Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 2010 Шангај Мастерс Тврда Индија Леандер Паеш Полска Мариуш Фирстенберг
Полска Марќин Матковски
7–5, 4–6, [10–5]
Финалист 2014 Париз Мастерс Тврда Полска Марќин Матковски САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
7–6(7–5), 5–7, [10–6]

АТП финалиња во кариерата[уреди | уреди извор]

Поединечно: 13 (5–8)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем (0–0)
АТП завршен Мастерс во годината (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП 500 серија (1–3)
АТП 250 серија (4–5)
Титули по подлога
Тврда (4–3)
Земја (1–4)
Трева (0–1)
Тепих (0–0)
Исход Бр Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 13 јули 2003 Њупорт, САД Трева САД Роби Џинепри 4–6, 7–6(7–3), 1–6
Финалист 2. 21 мај 2005 Санкт Пелтен, Австрија Земја Русија Николај Давиденко 3–6, 6–2, 4–6
Финалист 3. 10 април 2006 Хјустон, САД Земја САД Марди Фиш 6–3, 4–6, 3–6
Победник 1. 17 септември 2006 Букурешт, Романија Земја Италија Филипо Воландри 6–1, 7–5
Финалист 4. 2 октомври 2006 Мец, Франција Тврда Србија Новак Ѓоковиќ 6–4, 3–6, 2–6
Финалист 5. 5 март 2007 Лас Вегас, САД Тврда Австралија Лејтон Хјуит 4–6, 6–7(10–12)
Финалист 6. 20 јули 2008 Кицбиел, Австрија Земја Аргентина Хуан Мартин дел Потро 2–6, 1–6
Победник 2. 1 ноември 2009 Виена, Австрија Тврда Хрватска Марин Чилиќ 6–4, 6–3
Финалист 7. 25 јули 2010 Хамбург, Германија Земја Казахстан Андреј Голубјев 3–6, 5–7
Победник 3. 31 октомври 2010 Виена, Австрија (2) Тврда Австрија Андреас Хајдер-Маурер 6–7(10–12), 7–6(7–4), 6–4
Победник 4. 26 февруари 2012 Мемфис, САД Тврда Канада Милош Раониќ 7–5, 7–6(7–4)
Финалист 8. 10 февруари 2013 Загреб, Хрватска Тврда Хрватска Марин Чилиќ 3–6, 1–6
Победник 5. 24 август 2013 Винстон-Салем, САД Тврда Франција Гаел Монфис 6–3, 2–1 предад.

Во двојки: 29 (13–16)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем (2–0)
АТП завршен Мастерс во годината (0–0)
АТП Мастерс 1000 (1–0)
АТП 500 серија (2–1)
АТП 250 серија (8–15)
Исход Бр Датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалист 1. 14 јули 2002 Њупорт, САД Трева Германија Александар Поп САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
5–7, 3–6
Финалист 2. 14 јули 2003 Њупорт, САД Трева Австрија Јулијан Ноул Австралија Џордан Кер
Австралија Дејвид Макферсон
6–7(4–7), 3–6
Финалист 3. 27 јули 2003 Кицбиел, Австрија Земја Австрија Александар Пеја Чешка Мартин Дам
Чешка Кирил Сук
4–6, 4–6
Победник 1. 24 октомври 2005 Санкт Петербург, Русија Тепих Австрија Јулијан Ноул Шведска Јонас Бјеркман
Белорусија Макс Мирњи
4–6, 7–5, 7–5
Финалист 4. 16 април 2006 Хјустон, САД Земја Австрија Јулијан Ноул Германија Михаел Колман
Германија Александар Васке
7–5, 4–6, [5–10]
Победник 2. 24 април 2006 Казабланка, Мароко Земја Австрија Јулијан Ноул Германија Михаел Колман
Германија Александар Васке
6–3, 6–4
Победник 3. 10 јули 2006 Њупорт, САД Трева САД Роберт Кендрик Јужна Африка Џеф Кутзе
САД Џастин Гимелстоб
7–6(7–3), 6–0
Финалист 5. 8 октомври 2006 Мец, Франција Тврда Австрија Јулијан Ноул Франција Ришар Гаске
Франција Фабрис Санторо
6–3, 1–6, [9–11]
Финалист 6. 17 октомври 2006 Виена, Австрија Тврда Австрија Јулијан Ноул Чешка Петр Пала
Чешка Павел Визнер
4–6, 6–3, [10–12]
Финалист 7. 29 октомври 2006 Санкт Петербург, Русија Тепих Австрија Јулијан Ноул Шведска Симон Аспелин
Австралија Тод Пери
1–6, 6–7(3–7)
Финалист 8. 25 февруари 2007 Мемфис, САД Тврда Австрија Јулијан Ноул САД Ерик Буторак
Обединето Кралство Џејми Мари
5–7, 3–6
Финалист 9. 27 октомври 2007 Санкт Петербург, Русија Тврда Австралија Тод Пери Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимоњиќ
1–6, 6–7(3–7)
Финалист 10. 13 јануари 2008 Окленд, Австралија Тврда Белгија Ксавие Малис Перу Луис Хорна
Аргентина Хуан Монако
4–6, 6–3, [7–10]
Финалист 11. 25 мај 2008 Порчах, Австрија Земја Австрија Јулијан Ноул Бразил Марсело Мело
Бразил Андре Са
5–7, 7–6(7–3), [11–13]
Победник 4. 15 јуни 2008 Хертогенбош, Холандија Трева Хрватска Марио Анчиќ Индија Махеш Бупати
Индија Леандер Паеш
7–6(7–5), 6–3
Победник 5. 29 август 2009 Њу Хејвен, САД Тврда Австрија Јулијан Ноул Бразил Бруно Соарес
Зимбабве Кевин Улет
6–4, 7–6(7–3)
Победник 6. 11 октомври 2009 Токио, Јапонија Тврда Австрија Јулијан Ноул Обединето Кралство Рос Хатчинс
Австралија Џордан Кер
6–2, 5–7, [10–8]
Финалист 12. 1 ноември 2009 Виена, Австрија Тврда Австрија Јулијан Ноул Полска Лукаш Кубот
Австрија Оливер Марах
6–2, 4–6, [9–11]
Победник 7. 7 февруари 2010 Загреб, Хрватска Тврда Германија Филип Печнер Франција Арно Клеман
Белгија Оливие Рохус
3–6, 6–3, [10–8]
Победник 8. 3 јули 2010 Вимблдон, Лондон, Англија Трева Германија Филип Печнер Шведска Роберт Линдстет
Романија Хорија Текау
6–1, 7–5, 7–5
Финалист 13. 3 октомври 2010 Бангкок, Тајланд Тврда Израел Џонатан Ерлих Германија Кристофер Кас
Србија Виктор Троицки
4–6, 4–6
Победник 9. 17 октомври 2010 Шангај, Кина Тврда Индија Леандер Паеш Полска Мариуш Фирстенберг
Полска Марќин Матковски
7–5, 4–6, [10–5]
Победник 10. 13 февруари 2011 Ротердам, Холандија Тврда Германија Филип Печнер Франција Микаел Лодра
Србија Ненад Зимоњиќ
6–4, 3–6, [10–5]
Победник 11. 16 јули 2011 Штутгарт, Германија Земја Германија Филип Печнер Шпанија Марсел Гранолерс
Шпанија Марк Лопес
6–3, 6–4
Победник 12. 10 септември 2011 Отворено првенство на САД, Њујорк, САД Тврда Германија Филип Печнер Полска Мариуш Фирстенберг
Полска Марќин Матковски
6–2, 6–2
Финалист 14. 8 јануари 2012 Бризбејн, Австралија Тврда Германија Филип Печнер Белорусија Макс Мирњи
Канада Даниел Нестор
1–6, 2–6
Победник 13. 19 октомври 2014 Виена, Австрија Тврда Германија Филип Печнер Германија Андре Бегеман
Австрија Јулијан Ноул
7–6(8–6), 4–6, [10–7]
Финалист 15. 2 ноември 2014 Париз, Франција Тврда Полска Марќин Матковски САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
6–7(5–7),7–5,[6–10]
Финалист 16. 3 мај 2015 Истанбул, Турција Земја Шведска Роберт Линдстет Молдавија Раду Албот
Србија Душан Лајовиќ
4–6, 6–7(2–7)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходник
Волфганг Лојцл
Австрија Австриски спортист на годината
2010
Наследник
Томас Моргенштерн