Хајденхајм на Бренц

Координати: 48°40′34″N 10°09′16″E / 48.67611° СГШ; 10.15444° ИГД / 48.67611; 10.15444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајденхајм на Бренц

Heidenheim an der Brenz

Поглед на Хајденхајм од исток
Поглед на Хајденхајм од исток
Поглед на Хајденхајм од исток
Грб на Хајденхајм на Бренц
Хајденхајм на Бренц во рамките на Германија
Хајденхајм на Бренц
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Штутгарт
Округ Хајденхајм
Градоначалник Бернард Илг (ДХС)
Основни податоци
Површина 107,10 км2
Надм. височина 504 м
Население 48.048 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 449 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HDH
Пошт. бр. 89501–89522
Повик. бр. 07321
Портал www.heidenheim.de
Местоположба на градот Хајденхајм на Бренц во рамките на округот Хајденхајм
Карта
Карта
Координати 48°40′34″N 10°09′16″E / 48.67611° СГШ; 10.15444° ИГД / 48.67611; 10.15444

Хајденхајм на Бренц (германски: Heidenheim an der Brenz) — град во округот Хајденхајм во сојузната покраина Баден-Виртемберг во Германија. Се наоѓа во близина на границата со Баварија, околу 17 км јужно од Ален и 33 км северно од Улм. Хајденхајм е најголемиот град и седиште на округот Хајденхајм. Хајденхајм е стопански центар во округот Хајденхајм и е седиште на индустриското претпријатие „Фојт“ (Voith).

Градот е родно место на прочуениот фелдмаршал Ервин Ромел (1891 - 1944).

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Хајденхајм е збратимен со следните градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]